Xinjiang'da şifalı bitki yetiştiriciliği-turizm entegrasyonu yoğunlaştırılıyor

2019-03-07 15:15:56

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde şifalı bitki yetiştiriciliğiyle turizm arasındaki entegrasyon yoğunlaştırılarak hem yerel ekonomik kalkınmaya dinamizm katılıyor, hem de bölgeye daha fazla turist çekiliyor.


Xinjiang'a bağlı Changji Hui Özerk İli'nin Tangfangmen köyünde yaşayan Zhou Yaoshuang, son günlerde depoda sıfırın altında 1,5-2 derecede saklanan ve geleneksel Çin ilaçlarında kullanılan zambak tohumlarıyla ilgileniyor. Tohumların, gelecek yılın nisan ayında tarlaya ekilmesi gerekiyor. Zhou Yaoshuang'ın yaşadığı köyde iki yıl önce zambak, geven otu gibi şifalı bitkiler yetiştirilmeye başlandı. Bir hektar zambağın yüz bin yuan civarında gelir getirebileceği düşünülüyor, dolayısıyla köylüler şifalı bitki yetiştiriciliğinin geleceğinden umutlu.


Xinjiang Şifalı Bitki Araştırma Merkezi Geleneksel Çin Tıbbı Bitki Kaynakları ve Yetiştiriciliği Ofisi Başkanı Li Xiaojin basına verdiği demeçte, Xinjiang'daki doğa ve iklim şartlarının zambak, taç şahı, aspir, geven otu, kurt üzümü ve meyan kökü gibi şifalı bitkilerin yetiştiriciliği için çok elverişli olduğuna işaret etti. Li, Çin geleneksel tıbbının temeli olan şifalı bitkilere verilen önemin artmasıyla birlikte Xinjiang genelinde şifalı bitki yetiştiriciliğinin hızla geliştiğini söyledi.


Li'nin verdiği bilgilere göre, Xinjiang'da aspir ekimi 30 bin hektarı, kurt üzümü ekimi on bin hektarı, meyan kökü ekimi ise yaklaşık on bin hektarı buluyor. Bu arada Xinjiang'daki kurt üzümü ekimi esas olarak Tacheng bölgesinde yapılıyor.


Xinjiang'a bağlı Changji Hui Özerk İli'nin Tangfangmen köyünde yaşayan Zhou Yaoshuang, şifalı bitki yetiştiriciliğinin köylüler için bir sabır sınavı olduğunu dile getirdi. Zhou, “Çünkü buğday ekerseniz o yıl içerisinde para kazanabilirsiniz, şifalı bitki ekerseniz de yatırımınız nispeten büyük ölçekli olmalıdır, üstelik sadece bir iki yıl sonra para kazanabilirsiniz. Dolayısıyla biraz sabırlı olmalısınız.” diye konuştu.


Zhou Yaoshuang'un yetiştirdiği zambak, yüksek tıbbi ve ekonomik değer taşıyor, ancak bu bitkinin üremesi bir iki yılı gerektiriyor. Bu nedenle zambaktan kazanç elde etmeyi bekleme süresi de uzun. Dolayısıyla Zhou Yaoshuang, zambak çiçeklerinin oluşturduğu otantik ve güzel manzaraları değerlendirerek bir köy pansiyonu açtı. Zhou, pansiyon içinde seyahat, rehabilitasyon ve eğlence unsurlarını bir araya getiren projeler başlattı, önümüzdeki günlerde ise tedavi amaçlı banyolar kurmayı planlıyor. Zhou'nun yaşadığı köydeki kooperatif, Zhou Yaoshuang gibi köylülerin ürettiği zambakları iyi fiyattan satabilmek için Yantai, Shenzhen ve Shanghai gibi Çin'in iç kesimindeki birçok kentte doğrudan satış dükkânları açtı. Zambak gibi şifalı bitkilerin yanı sıra bu dükkânlarda bölgeye özgü tarımsal ürünleri bulmak da mümkün.


Li Xiaojin, Xinjiang'daki iklim ve doğa şartlarının şifalı bitki yetiştiriciliği için son derece uygun olduğuna dikkat çekerek, “Sanqi adlı şifalı bitkiyi bulmak için Yunnan'a gitmelisiniz, aynı mantıkla kaliteli şifalı bitkileri bulmak için de Xinjiang'a gitmelisiniz.” dedi.


Xinjiang'a bağlı Yili Kazak Özerk İli'nin Zhaosu ilçesi, Yili Vadisi'nde yer alır. Ulusal ekolojik örnek ilçe listesine dahil edilen Zhaosu ilçesinde 2018 yılında bin hektarlık alanda geleneksel şifalı bitki yetiştirildi. İlçede, Xinjiang'daki ulusal düzeyde tek geleneksel tıp istasyonu da kuruldu, Radix Lithospermi adlı şifalı bitki yetiştiriciliği geliştirildi. Açık alanda ender rastlanır bir bitki olan Radix Lithospermi, kanser tedavisinde de etkili olduğu için Xinjiang'da yetiştirilmesi teşvik edilen bitkiler listesinde yer alır. Zhaosu ilçesi, daha önce sadece yabani ortamda yetiştirilebilen Radix Lithospermi'nin yapay ortamda üretimini başarıyla gerçekleştirdi. İlçe, 2019 yılında geven otu gibi bitkilerin yetiştiriciliğini de artırarak köylülerin gelirini yükseltti.


Günümüzde Xinjiang genelinde şifalı bitki yetiştiriciliğiyle meşhur çok sayıda bölge bulunuyor. Örneğin, Tacheng iline bağlı Yumin ilçesi aspir, Bortala Moğol Özerk İli'ne bağlı Jinghe ilçesi de kurt üzümü yetiştiriciliğiyle ünlüdür.


Xinjiang Şifalı Bitki Araştırma Merkezi Geleneksel Çin Tıbbi Bitki Kaynakları ve Yetiştiriciliği Ofisi Başkanı Li Xiaojin, şifalı bitkilerin kalitesini yükseltmek için tüm olanakları kullanacaklarına dikkat çekerek, önümüzdeki günlerde Xinjiang'da şifalı bitki yetiştiriciliği-turizm entegrasyonunu yoğunlaştıracaklarını söyledi. Li, ekolojik ortamı iyileştirirken, turizm sektörünü de geliştireceklerini ve köylülerin gelirini artıracaklarını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor