Çin'in dışa açılması, turistik gemi sektörüne dev fırsatlar getiriyor

2019-02-28 08:55:56

Son yıllarda yabancı ülkeleri gezen Çinli vatandaş sayısında sürekli artış görülmesi, küresel turizm sektörüne dinamizm kattı. Çin'in dışa açılmayı genişletmesi de küresel çapta turistik gemi ile seyahat sektörüne dev fırsatlar getiriyor.


Birçok uluslararası turistik gemi şirketi, Çin piyasasını stratejik büyümelerinin yeni ve önemli noktası olarak görüyor. Bu şirketler, Çin tarafıyla işbirliğini hızlandırarak Çin piyasasından daha çok pay almayı hedefliyor.


Çin, 2013 yılından beri dünyanın en büyük turist kaynağı konumunda. Özellikle son 10 yıl içinde ülkede turistik gemi ile seyahat alanında büyük atılım sağlandı. Dünyanın en büyük gemi turları hizmeti veren şirketler grubu Carnival, Çin'de eşi görülmemiş fırsatlar yakaladıklarını açıkladı. Grubun CEO'su Jan Swartz, basına verdiği demeçte, yabancı ülkelere seyahat eden Çinli turist sayısının artmasıyla birlikte Çin'deki faaliyetlerinin de arttığına işaret etti. Çin vatandaşlarının dünyanın her yerine gitme kapasitesi olduğuna dikkat çeken Swartz, Çinli turistlerinin Carnival Grubu'nun turlarını satın alarak Asya'nın ünlü turistik mekânlarına gidebildiğini, ABD, Avrupa, Yeni Zelanda gibi diğer kıtalardaki güzel yerleri görme şansı bulduğunu kaydetti.


Gemi üretiminde önde gelen uluslararası şirketler de Çin'de yeni tur dışa açılma çalışmalarının güçlendirilmesine paralel olarak Çin ile işbirliği potansiyelinin arttığını gördüler. Dünyanın en büyük ve lüks gemilerini üreten İtalyan Fincantieri, geçen yılki Çin Uluslararası İthalat Fuarı süresince Çin Gemi Sanayi Grubu ile 6 adet 135 bin tonluk Vista tipi geminin satın alımını öngören sözleşmeyi imzaladı. Bu sözleşme aynı zamanda Çin'in gemi üretimi sektörünün de yeni bir başlangıç yaptığını simgeliyor. Fincantieri Grubu'nun yöneticilerinden Roberto Olivari basına verdiği demeçte, “Çin, hiç kuşkusuz küresel turistik gemi ile seyahat piyasasına milyonlarca turist sağlayabilir. Bu herkes için bir müjde. Büyük gemilerin imalatı, sadece üretici şirketlere büyük fırsatlar getirmekle sınırlı kalmayacak, aynı zamanda bu sektör ulusal ekonominin yeni büyüme motoru haline gelebilir. ” diye konuştu.


Fincantieri, turistik gemi ile seyahat sektörünün gelişmesini hızlandırmak için Çin Ulaştırma ve Taşımacılık Bakanlığı ve ilgili kamu kurumlarıyla 27 Eylül 2018'de “Çin'de Turistik Gemi Turları Ekonomisinin Geliştirilmesine İlişkin Bazı Önergeler” başlıklı belgeyi yayımladı. Belgede Çin'in birçok bölgesinde turistik gemi ile seyahat alanının gelişmesini teşvik eden tedbirler yer aldı.

Çin Gemi Sanayi Grubu'nun, Fincantieri Grubu ile işbirliğiyle yapacağı Çin'in ilk lüks turistik gemisi, Eylül 2023 yılında hizmete başlayacak. Dışa açılma boyutunu sürekli artıran Çin, dünyanın en büyük turistik gemi ile gezi piyasası olma yolunda hızla ilerliyor.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor