Urumçi'de turizm reformu hızlandı

2019-02-21 09:14:40

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkez kenti Urumçi'de gerçekleştirilen turizm reformu son zamanlarda hız kazandı.


Geçtiğimiz Bahar Bayramı süresince bölgede ağırlanan turist sayısı yüzde 70 oranında artarak 3 milyon 11 bin 700'e ulaştı. Elde edilen gelir yüzde 74'lik artışla 3 milyar 616 milyon yuan oldu. Sadece Urumçi'de ağırlanan turist sayısı 1 milyon 438 bini buldu. Bu sayı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 arttı.


Urumçi yerel hükümeti, kültür-turizm kaynaşmasını yoğunlaştırarak, turizm sektörünün büyüme tarzını dönüştürme sürecini hızlandırdı. Bu çalışmalar neticesinde Urumçi'ye gelen turist sayısında büyük artış görüldü. Yalnızca geçtiğimiz Bahar Bayramı tatilinde elde edilen gelir yüzde 78,5 oranında büyüyerek 1milyar 548 milyon yuana çıktı.


Urumçi Turizm Müdürlüğü, Bahar Bayramı fırsatını iyi değerlendirip aslan dansı, fener festivali, buzdan heykeller sergisi, ışık şovu, kayak yarışı gibi 30'dan fazla kutlama etkinliği organize etti.


Edinilen bilgilere göre, Xinjiang'ın en ünlü turistik noktalarından biri olan Büyük Pazar'da ağırlanan turist sayısı 358 bine ulaştı. Elde edilen turistik gelir ise 84 milyon 480 bin yuanı buldu. Xintiandi Sergi Merkezi'nde ağırlanan turist sayısı 260 bine, Halk Parkı'nda 90 bine, Kızıl Dağ Parkı'nda 223 bine ulaştı. Özellikle Xinjiang İpek Yolu Uluslararası Tatil Köyü'nü ziyaret eden turist sayısı 100 bini aşarak rekor kırdı.


Urumçi'de yaşayan Ma Aidi, Xinjiang Sergi ve Konferans Merkezi'nde ışık şovunu izledikten sonra basına verdiği demeçte, gösteriyi izlerken heyecanla dolup taştığına işaret ederek, bu yıl Urumçi'de yoğun bir Bahar Bayramı havasının hâkim olduğunu, hem kendisinin hem de dostlarının bundan büyük sevinç duyduklarını belirtti.


Çin'in Tianjin kentinden gelen Liu Jinhui ise Urumçi'de birbirinden ilgi çekici festivallerin düzenlendiğini söyleyerek, dönüş biletlerini ertelediklerini ve burada birkaç gün daha da kalacaklarını kaydetti.          

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor