Kış sezonunda Xinjiang'a turist akını

2019-02-14 15:05:02

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde turizm sektörü, geçen yıl görülen gelişme eğilimini 2019 yılının başı itibarıyla da sürdürüyor. Kasım 2018-Ocak 2019'da bölgede ağırlanan turist sayısı 11 milyonu aşarak yüzde 50 arttı.


Xinjiang'da bulunan Urumçi İpek Yolu Uluslararası Tatil Köyü'nün kayak merkezi 1 Ocak'tan bu yana kayak severlerle tıklım tıklım dolu. Kayak merkezinde hafta içi günlük 3 binden fazla turist, hafta sonunda ise 6 bin turist ağırlanıyor. Bu sayılar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttı. Özellikle, kayak merkezine gelen iç kesimli sayısı bir kat daha yükseldi.


Çin'in kayak başkenti adı verilen ve Xinjiang'ın kuzey kesiminde yer alan Altay bölgesi, zengin kar ve buz kaynaklarını kullanarak kış turizmini hızla geliştirdi. Bölgede Kasım-Aralık 2018'de ağırlanan turist sayısı yüzde 77 artarak 1 milyon 257 bini geçti, elde edilen turizm geliri de yüzde 125'lik artışla 1 milyar 392 milyon yuana ulaştı. 1-25 Ocak döneminde ise bölgeyi ziyaret eden turist sayısı yüzde 43,9 yükselerek 563 bini buldu. Altay, 2018-2019 döneminde çekilen turist sayısını 3 milyona ve turizm gelirini de 2 milyar 850 milyon yuana çıkarmayı hedefliyor. Bu hedefe kolayca ulaşılabileceği düşünülüyor.


Xinjiang'ın Tacheng bölgesinde de kış turizmi gelişme eğilimi gösteriyor. Tacheng Turizm Ofisi Müdürü Chai Honghua basına verdiği demeçte, yılbaşı itibarıyla bölgede ağırlanan turist sayısının yüzde 53 oranında artarak 352 bine ulaştığını, elde edilen turistik gelirin ise yüzde 51,7 büyüyerek 337 milyon yuanı bulduğunu kaydetti.


Xinjiang'ın kuzey kesiminde yer alan Bayingol Moğol Özerk İli'nde Kasım 2018-Ocak 2019'da ağırlanan turist sayısı, yüzde 39 yükselerek 1 milyon 710 bini gördü. Elde edilen gelir ise yüzde 46'lık artışla 944 milyon yuana ulaştı.


Bayingol Turizm Ofisi Müdür Yardımcısı Duan Xueping, yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekmek için çok sayıda festival ve program düzenlediklerini ve bu programların güzel sonuçlar verdiğini belirtti. Duan Xueping'in verdiği bilgilere göre, bölgede kış turizmi ile köy turizmi arasında eş zamanlı gelişme hızlandırılarak kırsal kesimlerin kalkındırılması sağlandı. Turizm, kültür, spor ve güzel yemekler gibi unsurların bir araya geldiği etkinlikler organize edildi. Özellikle bu yılın ilk 5 ayında 360 etkinliğin turistlerin beğenisine sunulması bekleniyor.


Diğer yandan, Xinjiang'ın en ünlü manzaralarından biri olan Tanrı Dağları ve Tanrı Gölü'ne yılın ilk sisi indi, gölün 3 kilometrelik kıyısı boyunca uzanan yüksek çam ağaçları bir gecede beyazlara büründü. Sislerin arasından belli belirsiz görünen çam ağaçlarının manzarası fotoğrafçılar başta olmak üzere çok sayıda turistin ilgisini çekiyor. Bazı turistler manzara ile ilgili hislerini paylaştıklarında, sisler arasındaki çamların dallarına dokundukları zaman üzerlerine çiçekler gibi düşen karların onları masal diyarlarına götürdüğünü belirtti.


Xinjiang Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, Çinlilerin en önemli geleneksel bayramı olan Bahar Bayramı'nı da içine alan 20 günlük süre içinde 300'e yakın program düzenlendi. Bu programlar sayesinde turistler Çin kültürü hakkında bilgi edinirken, Xinjiang'ın eşsiz buz ve kar kaynaklarının zevkini çıkardı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor