2019 Dünya Bahçecilik Fuarı'nın ana parkı hizmete açılıyor

2019-01-30 14:18:57

29 Nisan-7 Ekim'de Beijing'in Yanqing semtinde yapılacak 2019 Dünya Bahçecilik Fuarı'nın ana parkının tasarımı ve inşası tamamlandı.


Ana parkın inşasında Çin'in geleneksel bahçecilik yöntemlerinden faydalanılarak, Çin kültürünün gizemi gözler önüne serildi, Çin'in farklı kültür unsurları uyumlu şekilde birleştirildi.


503 hektarlık bir alanı kaplayan park, Çin Seddi'nin Badaling bölümüne 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Dolayısıyla bu yılki fuar, “Çin Seddi'nin eteğindeki dünya bahçecilik fuarı” olarak adlandırılıyor.


Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı Bürosu Başkan Yardımcısı Ye Dahua basına verdiği demeçte, fuarın ana parkı planlanırken Çin'in geleneksel bahçe tasarım yöntemlerini kullanmaya önem verdiklerine işaret ederek, bahçelerden binalarla salonlara kadar tüm yapılarda Çin'in farklı kültürel unsurlarını birleştirdiklerini kaydetti.


Ye Dahua'nın verdiği bilgilere göre, fuarın ana parkının inşasında geleneksel bahçecilik unsurlarını devam ettirme çalışmalarının bir parçası olarak balık yetiştirilen eski havuzlar Gui Rui Gölü'ne kadar genişletildi. Genişletme işleminden artan topraklarla Tiantian Dağı oluşturuldu. Tiantian Dağı'nın güney ucunda kurulan Wenren Parkı'nda erik çiçeği, orkide, bambu, kasımpatı yetiştirilerek Çin'in geleneksel bahçecilik unsurlarından faydalanıldı. Youlan Orkide Salonu, Hefeng Salonu, Zhuli Salonu ve Kasımpatı Toplama Platformu gibi yapılar kurularak ünlü şiirin dizeleri canlandırıldı: “Bahçede keyifle kasımpatı topluyorum, Nanshan Dağı'nın güzel manzarası gözlerimin önünde serili.”


Çin pavyonu, 2019 Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı'nın ana yapısı. 23 bin metrekarelik bir alana kurulu Çin pavyonu, Yanqing semtinin otantik havasının yoğun olarak hissedildiği bir noktada inşa edildi. Ruyi (yeşim taşından yapılan ve uğurun simgesi olan S şeklindeki bir çeşit süs eşyası) biçiminde kurulan Çin pavyonuna “Jinxiu Ruyi” adı verildi. Pavyon, uğur ve mutluluğu temsil ediyor.


Çin'in geleneksel mimarisinin özelliklerinin öne çıktığı Çin pavyonunun tasarımcısı Li Liang basına verdiği demeçte, tasarım sürecinde asıl gayesinin Çin'in geleneksel bahçecilik sanatını çağdaş tasarım yöntemleriyle harmanlamak olduğunu kaydetti.


Li Liang, “Bahçecilik tarihi tarımsal üretime geçilip toprakların ekilmesiyle başlamıştır. Bu nedenle Çin pavyonunun dışına T şeklinde tarlalar ekledim. Bu tarlaların dört çevresi ise taş surlarla çevrildi. Çin pavyonunun ana kapısı yarım daire biçimindedir, merdivenleri deniz dalgalarını andırır. Böylece Çin pavyonu fuar alanının yakınındaki dağlar arasında uzanan Çin Seddi ile uyumlu hale getirildi. Çin pavyonunun Ruyi şeklinde inşa edilmesi, yerel halkın dünya bahçecilik fuarına yönelik güzel duygularını yansıtıyor.” diye konuştu.


Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı'nın en yüksek noktası olan Yongning Salonu, Çin'in Tang Hanedanı'na özgü mimari yapılara göre tasarlandı. Liao ve Jin Hanedanlarına ait unsurları da bünyesinde barındıran Yongning Salonu, klasik şiirin şu dizelerini canlandırıyor: “Yongning Salonu'nda görkemli manzarayı seyrediyorum, Tiantian Dağı'nın çiçek denizinde kelebeklerin dansını izliyorum.”


Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı Bürosu Başkan Yardımcısı Ye Dahua, fuarın ana kapısının Çin kültürünü yansıttığını anlattı. Ye Dahua'nun verdiği bilgilere göre, bir numaralı kapıya “Liyue” adı verildi. Liyue, Çincede protokol ve sevinç anlamındadır. Çin, tarihten beri protokole önem veren bir medeniyettir. Uzaktan gelen dostlar sıcaklık ve sevinçle karşılanır. Liyue kapısı, Çin'in tüm dünya ülkelerinden gelen dostlarını dışa açık, barışçı ve kapsayıcı bir tavırla ağırlayacağını simgeler.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor