Xinjiang'da kışın eğlenmek için gereken her şey var!

2019-01-16 15:38:00

Kışa girilmesiyle birlikte, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin dört köşesi, adeta bir neşe denizine dönüştü. Turistler, kayak merkezlerinde eğlenirken, ince işçilikle oyulan buzdan heykeller önünde de evlerine dönmeyi unutuyorlar. Kısacası, kışın eğlenmek için ihtiyacınız olan her şey, Xinjiang'da bulunuyor.


Xinjiang'ın kuzey kesimindeki Altay bölgesinde yer alan General Dağı Kayak Merkezi, 66 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Tesiste arazi araçları, eğlence amaçlı kullanılan tek ve çift kişilik tanklar, Go-Kart, muz şeklindeki arazi arabaları, çocuklar için arazi motosikletleri gibi birbirinden ilginç eğlence seçenekleri ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.


“Neşe Veren Kar Başkenti” adlı kayak merkezi, Altay 2. Lisesi'nin eski kampüsünde kuruldu. Toplam yüzölçümü 20 bin metrekareyi bulan kampüste sergilenen buzdan heykellerin kütlesi 2 bin metreküpü, kar heykellerinin ise 8 bin metreküpü buluyor. Tesisin ana kapısı, eski çağlarda Çin'in kent kapılarının mimari özelliklerine göre inşa edilerek kırmızı fenerlerle süslendi, böylece hem görkemli, hem de otantik bir atmosfer yaratıldı. Tesisin merkezinde bulunan ve turistlere eğilerek selam verir pozisyonundaki kardan bebek heykelleri de samimi bir hava oluşturuyor.


“Neşe Veren Kar Başkenti” tesisinde en ilgi çekici kardan heykellerden biri Yingke Çamı heykelleri. Heykel grubu, Çin'in iç kesimindeki ünlü turistik bölge Huangshan Dağı'nda yer alan Yingke Çamı'nın bir minyatürü. Yingke, Çincede konukları ağırlama anlamına gelir. Bu tür çam ağaçlarının iki dalı önde insanları selamlar gibi durduğu için yerel halk tarafından Yingke olarak adlandırılmıştır.


Kayak merkezinin bir diğer ilgi çekici heykeli ise Yasak Kent'teki 9 ejder duvarının taklit edildiği renkli kar heykeli. İnce işçiliği göze çarpan bu heykel, Çin'in geleneksel kültürünün gizemini de yansıtıyor. “Rüyamda Tang Hanedanı'na Döndüm” adlı heykel ise dört tekerlekli savaş arabası şeklinde oyuldu, arabanın üzerindeki kahraman figürleri Çin'in köklü geçmişinden bir kare sunuyor.


Söz konusu heykeller, “Güzel Altay” teması altında sergileniyor. Karın temiz ve duru güzelliğinden faydalanılarak tasarlanan heykeller, Altay'ın kış manzaralarını yansıttığı gibi Çin'in kültürel unsurlarını, Altay'ın şiir misali doğal güzelliğini ve vatandaşlarının mutlu yaşamını gözler önüne seriyor.


Öte yandan, Batı Gölü'nde düzenlenen kar ve buz festivali de Xinjiang'ın Bayingol Moğol Özerk İli'ne bağlı Bohu ilçesinde görkemli bir törenle açıldı. Festivalde turistler, buzdan ve kardan heykellerin yanında fotoğraf çektirebilir, buz üzerinde birbirinden ilgi çekici eğlence programlarına katılabilir ve Batı Gölü'nde balık tutanları izleyebilirler. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor