2019 Dünya Bahçecilik Fuarı'nın hazırlıkları tamamlandı

2019-01-09 10:21:27

Teması “Yeşil Yaşam, Güzel Yuva” olarak belirlenen 2019 Dünya Bahçecilik Fuarı, 29 Nisan-7 Ekim'de Beijing'de düzenlenecek.


Organizasyon makamlarından edinilen bilgilere göre, Dünya Bahçecilik Fuarı'nın bütün inşa çalışmaları sorunsuz tamamlandı. Sergi alanının büyüklüğü ve katılım açılarından Dünya Bahçecilik Fuarı tarihinin en büyük etkinliği bu dönemde olacak.


2019 Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı, 1999 Kunming Dünya Bahçecilik Fuarı ve 2010 Shanghai Dünya Fuarı'nın ardından, Çin'in ev sahipliği yapacağı en büyük fuar olma özelliği taşıyor.


162 gün sürecek fuarda, çiçekçilik ve bahçeciliğin yanı sıra, birbirinden ilgi çekici alanlarda farklı etkinlikler de gerçekleştirilecek. Çin Çiçekçilik Derneği Başkanı ve Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı Organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Jiang Zehui basına verdiği demeçte, “Biz yepyeni uluslararası ilişkiler konseptinden hareket ederek, tüm dünya ülkelerinin Çin'deki bahçecilik çalışmaları, başarıları ve çiçek kültürü hakkında bilgi edinmeleri için etkili bir platform oluşturacağız. Ayrıca, uluslararası bahçecilik işbirliğini pekiştirip küresel yeşil kalkınma ve ekolojik medeniyet temaslarının güçlendirilmesine katkı sağlayacağız. Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı, küresel bahçecilik fuarı için yeni fırsatlar getirecek. Bu fuar, sadece Çin'de bahçecilikle ilgili önemli bir etkinlik olmakla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda küresel çapta önemli bir aktivite olacaktır.” diye konuştu.


19 Aralık 2018 itibarıyla 86 ülke ve 24 uluslararası örgütten fuara resmi başvuruda bulunuldu. Rusya, İngiltere, Katar ve UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) gibi 80 ülke ve uluslararası örgüt fuarın açık hava sergilerine katılırken, Suriye, Ukrayna, Paraguay ve Dünya Meteoroloji Örgütü gibi 33 ülke ve uluslararası örgüt ise kapalı sergilere katılmayı planlıyor.


Beijing Belediye Başkan Yardımcısı ve Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Wang Hong basına verdiği demeçte, son fuarın Dünya Bahçecilik Fuarı tarihinde birçok ilke imza attığına işaret etti.


Wang Hong, fuarın inşa çalışmalarının sorunsuz tamamlandığına dikkat çekerek, sergi çalışmalarının da öngörülen plana göre sona erdiğini kaydedip şu bilgileri verdi:


“Fuarın dört ana salonunun dış cephe inşası bitti, şimdi ise iç dekorasyon ve donanımların montajı başladı. Fuarın tüm altyapı tesisleri hizmete girmeye hazır. Bazı mevsimlik çiçekler hariç, fuarın ortak tesislerindeki çiçeklerin tamamı açtı. Çin Pavyonu ve Uluslararası Pavyon'daki sergi çalışmaları öngörülen plana göre devam ediyor, eyaletler ile bölgelere ait pavyonların sergi planlarına yönelik değerlendirme de tamamlandı. ” 


Öte yandan, fuarda düzenlenecek etkinlikler listesi kesinleşti. Bu etkinlikler arasında açılış ve kapanış törenleri, Çin Pavyonu'nun açılışı, bahçecilik uzmanları forumu, uluslararası bahçecilik yarışması, küresel etnik kültür sergisi gibi 2 bin 500'den fazla program yer alıyor. Fuarda yerli ve yabancı turistlere, bahçecilik alanında işitsel ve görsel ziyafet sunulurken dünyanın dört köşesinden özgün kültürel unsurların tanıtımı da yapılacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor