İpek Yolu Kar ve Buz Festivali Urumçi'de başladı

2019-01-03 21:49:38

16. Urumçi İpek Yolu Kar ve Buz Festivali kısa süre önce Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkez kenti Urumçi'de yer alan Tanrı Dağları Büyük Vadi Manzara Bölgesi'nde başladı.


Teması “Urumçi'de Ilık Güneş Işıkları Altında Kar Manzarasını Seyredelim” olarak belirlenen festival, kentte kış turizminin markası haline geldi.


Urumçi Turizm Bürosu Başkanı Zhu Xinrong basına verdiği demeçte, festival süresince Buz ve Kar Maratonu, öğrencilere özel kar ve buz sporları etkinliği, güzel yemekler haftası ve Renkli Fenerler Festivali gibi 60'tan fazla program yapılacağını kaydetti.


Urumçi Turizm Bürosu, bu yıl vatandaşların kar ve buz sporlarına katılmasını teşvik etmek için kent genelinde başta kayak olmak üzere çeşitli kar ve buz sporları için promosyon kartları dağıttı. Kartlar sayesinde vatandaşlar buz ve kar sporlarının tadını çıkarma imkânı buldu, Urumçi'de kış turizminin gelişmesine güç katıldı.


Urumçi yerel yönetimi, yakın zamanda 7 seçkin kış turizm hattını açtı. Bu hatlar, İpek Yolu Uluslararası Kayak Parkı, Shuixigou Buz ve Kar Kasabası, Büyük Pazar, Beyaz Bulut Uluslararası Kayak Parkı, Xinjiang Müzesi, Tanrı Dağları Büyük Vadi Manzara Bölgesi, Batı Kayak Parkı, Sekizinci Yol Ordusu'nun (Çin ordusunun devrim dönemindeki adı)  Xinjiang'daki irtibat ofisi, devrimci Mao Zeming'in eski konutu gibi Xinjiang'ın ünlü manzara bölgeleriyle tarihi yapılarını kapsıyor.


16. Urumçi İpek Yolu Kar ve Buz Festivali'nin açılış töreninin yapıldığı Shuixigou Buz ve Kar Kasabası'na son günlerde turistler akın ediyor. Turistler, kasabada ısıtıcı güneş ışıkları altında Nanshan Dağı'nın görkemli karlı manzarasını karşılarına alarak iyi vakit geçirme fırsatı buluyorlar.


Urumçi kentinin kendi adını taşıyan ilçesi de İpek Yolu Kar ve Buz Festivali'nden doğan turizmi geliştirme fırsatlarından etkin şekilde faydalandı. İlçe turizm idaresi, Çin'in dört köşesinden gelen turistlere buzdan heykeller, lezzetli yemekler ve birbirinden ilgi çekici dans ve şarkı gösterileri gibi programlar sundular. İlçe ayrıca, en iyi 50 köy pansiyonunu seçerek, başlattığı kampanya ile her pansiyonun kendi özel yemeğini turistlere ücretsiz tattırmasını sağladı. Bin kişinin katıldığı kış ziyafeti de festivalin havasını zirveye taşıdı.


Edinilen bilgilere göre, Urumçi ilçesi son yıllarda Nanshan Dağları'nın eşsiz ve zengin kar ve buz kaynaklarından faydalanarak kendi kış turizmi markasını yaratmak için çalışıyor. Otantik kar manzarası ve köklü bir tarihe sahip ilçe, İpek Yolu kültürünü tanıtmak için tüm olanaklarını kullanarak turistik şöhretini yükseltti.


Alınan bilgilere göre, Urumçi'de 2018 yılının ilk 11 ayında ağırlanan turist sayısı 45 milyon 713 bin 700'e ulaştı. Bu sayı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 oranında arttı. Elde edilen gelir ise yüzde 42 büyüyerek 57 milyar 100 milyon yuanı buldu. Turist sayısı ile gelir hacmi bu rakamlarla tarihi rekor seviyesine çıktıç


Urumçi'de kış turizmi son yıllarda verimli gelişti. Bu yılın kış sezonunda ağırlanan turist sayısının yüzde 40 oranında artarak 10 milyonu aşacağı tahmin ediliyor. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor