Lijiang Nehri yeni çehresiyle görücüye çıktı

2018-12-26 15:49:17

Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'ne bağlı Lijiang Nehri, eşsiz doğa güzellikleriyle dünyaca biliniyor. Burası, Çin vatandaşlarınca da “dünyanın en güzel manzarası” diye anılıyor.Tüm bunlara rağmen birkaç yıl önce Lijiang Nehri'ndeki turizm kaynaklarını geliştirme çalışmalarında aşırıya gidildi, nehirde yer alan bazı adaların asıl görünümü bozuldu. Sorunu fark eden yerel hükümet derhal harekete geçti. Lijiang Nehri'nin bağlı olduğu Guilin Belediyesi, mevcut problemleri çözmek için 2012 yılından bu yana 7 milyar yuan tutarında harcamalar gerçekleştirerek, Lijiang Ekolojik Koruma Projesi'ni başlattı. Proje sayesinde bölgedeki dağlar daha güzel, akarsular daha temiz oldu. Bölgedeki zengin turistik kaynaklardan faydalanılarak yerel halkın geliri yükseltildi, yaşam şartları iyileştirildi. Ancak önceki yıllarda turizmin düzensiz gelişmesi birçok çevre sorununa yol açtı.


Bir süre önce turizmin hareketli olduğu sezonlarda Lijiang Nehri'nde 5 bin kayıkçı faaliyet gösteriyordu. Bu dönemde çevre kirliği, kayık turlarının bilet fiyatlarının yüksekliği ve turistlerin can güvenliği konusundaki eksikler gibi birçok sorun doğuyordu. Kayıkçı Huang Gaoyuan durum hakkında şöyle konuştu:


“O zamanki düşüncem, diğer insanlar kayıkçı oluyorsa, ben de olabilirim, şeklindeydi. Nehir üzerinde kayıklar karıncalar gibi çoğalıyordu.”


Guilin Belediyesi, 2012 yılının başından itibaren Lijiang Nehri'nde çevre koruma çalışmalarını önceden görülmemiş yükseklikte bir seviyeye getirdi. Nehrin restorasyonu, kapsamlı yönetimi ve ekolojik korumasına 7 milyar yuan harcama yapıldı. Lijiang Nehri'ni kapsayan turistik bölgedeki yönetim karmaşası ve düzensizliğini gidermek için Lijiang Manzara Bölgesi Yönetim Komitesi kuruldu. Komite, mevcut sorunları çözmek adına çeşitli önlemler aldı. Özellikle kayıkçı sayısına kısıtlama yapılırken, bu kişilerin belli bir şirketin yönetimine bağlı faaliyet göstermesi sağlandı. Lijiang Nehri'nde kayıkların faaliyetlerine çevre koruma standartlarına uyma şartı koyuldu ve üç etaplı nehir kirliliğini ıslah projesi başlatıldı. Lijiang Manzara Bölgesi Yönetim Komitesi Başkanı Liu Yin bu konuda şunları kaydetti:


“Lijiang Nehri'nde yönetim ve çevre koruma çalışmaları artık tek çatı altında yürütülmekte. Gelecek dönemde ekolojiye verilen önem artırılacak, sıradan vatandaşların yaşam seviyesi yükseltilecek, doğa ve insan arasındaki uyum yeniden inşa edilecek. Lijiang'ı güzel bir gelecek bekliyor.”


Lijiang Nehri, 2014 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından dünya doğa mirasları listesine alındı. Son yıllarda Guilin Belediyesi, Lijiang Nehri'nde ekolojik köy inşası, yoksullukla mücadele, turistik ürünlerin geliştirilmesi ve altyapı tesislerinin inşası gibi çalışmaları hızlandırdı, böylece dünyaca ünlü Guilin bölgesinin görünümü güzelleştirildi.


Şu anda Lijiang Nehri güzergahında ormanlık alanların oranı yüzde 80,46'yı buluyor. Nehrin su kalitesi standartları karşılıyor. Lijiang'ın neresine giderseniz gidin, kendinizi bir bahçede gibi hissedersiniz.


Guilin Turizmi Geliştirme Komitesi Başkanı Luo Jianzhang, ekolojik çalışmaların aralıksız yürütülmesinin yerel halka mutluluk getirmeyi amaçladığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:


“Lijiang'da kentler ve doğa manzaraları iç içe geçmekte. Bizim kazancımız, yalnızca bilet satışından gelmiyor. Lijiang Nehri temelinde bir turizm sistemi kurduk, böylece yerel halka daha büyük yarar ve mutluluk sağladık. ” 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor