Guilin'de yeni turizm markası arayışları yoğunlaşıyor

2018-12-19 14:19:57

Bu yıl, Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nin 60'ıncı kuruluş yıldönümü. Guangxi zengin turistik kaynaklara sahip bir bölge. Guilin de Guangxi'nin, hatta tüm Çin'in en ünlü turistik kenti. Son yıllarda Guilin, köklü tarihi ve zengin kültür birikiminden faydalanarak yeni turistik marka yaratma arayışlarını yoğunlaştırıyor.


Guilin kentinin tarihi, 2 bin yıl öncesine uzanıyor. 2014 yılında “Tarihin Gücünü Kullanalım, Kültürel Değerleri Kazıyalım” stratejisini ortaya koyan Guilin yönetimi, kültür ve turizm sektörlerinin kaynaşmasını güçlendirerek kentin ekonomisine büyük dinamizm kattı.


Lingqu Kanalı, Guilin'in tarihini temsil eden mekan olarak kabul ediliyor. M.Ö 200 yılında inşa edilmeye başlanan Lingqu Kanalı, Dujiangyan Barajı ve Zhengguo Kanalı ile “Qin hanedanının üç büyük su işleri tesisi” olarak biliniyor. Xing'an ilçesinde bulunan kanal, Ağustos 2018'de Dünya Mirasları Listesi'ne alındı.


Xing'an Kaymakamı Huang Hongbin basına verdiği demeçte, kanalın Çin'in kuzey ve güney kesimlerinde hakim kültürün kaynaşmasının sembolü olduğuna işaret etti. Yerel hükümetin 2015 yılında Lingqu Kanalı'nda restorasyon çalışmalarını başlattığını söyleyen Kaymakam Huang Hongbin, bu çalışmalar için 500 milyon yuan sermayeyi seferber ettiklerini belirtti.


Huang Hongbin'in verdiği bilgilere göre, restorasyon çalışmaları kapsamında köprü yenilemesi, kanal yollarının temizlenmesi, iskele inşası, kanalın kıyılarındaki çevre şartlarının iyileştirilmesi ve turistik tesislerin kurulması gibi bir dizi tedbir alınacak. Böylece önümüzdeki günlerde Lingqu Kanalı su taşımacılığına açılarak kanalın geçtiği bölgede ekoloji, kültür ve turizmin eş zamanlı olarak gelişmesi sağlanacak.


Guilin yerel hükümeti Lingqu Kanalı'nın yanı sıra Dongxi sokakları, Jing Kralı'nın konutu ve Xiaoyao Konutu gibi üç tarihi yapının yer aldığı turizm ve eğlence bölgesini oluşturdu. 600 milyon yuan bütçe ayrılan söz konusu bölgede bulunan antik yapıların eski görünümü özenle korunacak, çeşitli dükkanların açılması teşvik edilecek.


Guilin Belediye Başkanı Qin Chuncheng basına verdiği demeçte, Guilin'i küresel turistik destinasyon haline getirme planının 2012 yılında Çin'in ulusal stratejisine dönüştürüldüğünü ifade ederek, kentte turistik hizmet kalitesinin hızla yükseltildiğini belirtti.


Qin Chuncheng'in verdiği bilgilere göre, 2017 yılında Guilin'de ağırlanan turist sayısı 80 milyonu buldu. Bu sayının 2 milyonluk bir kısmını yabancı turistler oluşturdu. 2018 yılının ilk 9 ayında Guilin'de gerçekleştirilen turistik tüketim, yüzde 36 oranında artarak 101 milyar 200 milyon yuana ulaştı.


2017 yılının sonu itibarıyla Guilin'de 5A dereceli turistik yer sayısı 4'ü, 4A dereceli turistik yer sayısı da 25'i buldu. 2018 yılında ağırlanan turist sayısının 100 milyonu aşacağı tahmin ediliyor.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor