Burçin ilçesinden kış turizmi promosyonu

2018-11-28 09:42:01

Kış turizmi, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Burçin ilçesinin markası. Kış mevsimi, aslında Burçin'in en romantik ve ilginç sezonu. Kışa girilmesiyle birlikte Burçin'deki engin bozkırlar, balta girmemiş ormanlar, sislerle kaplı çamlar, atlı kayaklar ve birbirinden güzel diğer programlar, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Burçin İlçesi Turizm Bürosu Başkan Yardımcısı Zhu Baoyan basına verdiği demeçte, kış turizmini canlandırmak ve turizm piyasasının özünü zenginleştirmek için ilçe yönetiminin bu yıl onu aşkın promosyon tedbiri aldığını açıkladı. Kısa süre önce yayımlanan 2018-2019 Burçin Kış Turizmi Promosyon Planı gereğince 15 Ekim 2018-31 Mart 2019 döneminde oteller ve köy pansiyonları ile turizm acentelerine mali yardım sağlanacak, bazı turistik mekanlara girişler ücretsiz hale getirilecek.

Kışın gelmesiyle Burçin masal diyarı gibi kar manzaralarına büründü. Bembeyaz karlar, yün şapka gibi evlerin başlarını kapladı. Ağır ağır tüten bacalar, sıralı evler ve tertemiz gri taşlarla döşeli yollar otantik bir hava yarattığı gibi mavi gök ve beyaz karlar altında göz kamaştırıyor.

Burçin ilçesi, Xinjiang'da ve hatta tüm dünyada ün salan Kanas bölgesine yakın bir konumda. İlçe eşsiz doğa güzellikleri, kaliteli altyapı tesisleri, yerel etnik grupların yoğun kültürü gibi avantajlarından faydalanarak gittikçe daha çok yerli ve yabancı turisti cezbediyor.   

Burçin'in bir köyünde yaşayan Aygül, Kırmızı Yaprak adlı köy pansiyonunun sahibi. Aygül, yılın dört mevsiminde pansiyonunun turistlerle dolup taştığını kaydetti. Aygül bu yıl kendi pansiyonunu yeniden dekore edip daha konforlu hale getirdi. Kendi memleketinin her yerindeki şartların gün geçtikçe güzelleştiğine işaret eden Aygül, bu yıl yerel hükümetin turistleri ağırlama ve manzara bölgelerine seyahatlerini kolaylaştırma konularında köy pansiyonlarına mali yardım sağladığını belirtti. Aygül bu güzel şartlar altında, pansiyonunda işlerin verimini artırmak için daha çok çaba harcayacağını, turistlere kaliteli hizmet vereceğini ve aynı zamanda kendi yaşam seviyesini de yükselteceğini ifade etti.   

Burçin'de Çin'in güney sahil kenti Guangzhou'dan gelen Liu Jianzhong ile karşılaştık. Liu Jianzhong, masal gibi Burçin'de kar ve buz turizmini yakından tanıdığını belirterek, ilçede zamanını nasıl geçirdiğini anlattı. Liu, sislerle kaplı çamların güzel manzaralarını seyrettiğini, kayak yaptığını ve bu eşsiz güzellikler karşısında evine dönmeyi unuttuğunu söyledi. Liu Jianzhong, tüm gün gezdikten sonra sıcak odasına girip, sıcak sütlü çayını içerek etli pilavın tadına baktığında cennette kalıyor gibi hissettiğini vurguladı.

Bu yılın kış mevsiminde Burçin, kaliteli kar ve buz kaynaklarından faydalanarak, “kayak yapma ve kar manzaralarını seyretme” sloganıyla “Kar kentinde masalsı bir yolculuk” markasını oluşturmaya çalışıyor.

İlçe konaklama, yemek ve alışveriş noktaları ile umumi tuvalet gibi turistlerin gezi esnasında ihtiyaç duyabileceği tüm unsurlara önem vererek çeşitli önlemler aldı. Yerel yönetim, bölgeye özgü festivaller ve pazarlar açtı; atlı kayak arabası, kar ve buz temalı fotoğraf çekimi, arazi maratonu gibi bir dizi program düzenledi ve çok sayıda kaliteli gezi hattı açtı, böylece daha önce soğuk olan kış turizm sektörünü ısıttı. 

Hainan Qionghai Turizm Acenteleri Birliği Başkanı Wang Jiasong, Burçin'de yer alan Kanas Tiyatrosu'ndaki bir sanat gösterisini izledi, bölgeye özgü gelenek ve göreneklere hayran kaldığını kaydetti. Wang Jiasong, mikrofonumuza, “Burçin'de zengin turizm kaynakları var, Burçin'e gezi promosyonunu yoğunlaştıracağız, böylece Çin'in güney kesiminde yaşayan daha fazla turisti masal gibi Burçin'e getireceğiz.” diye konuştu.    

Burçin Turizm Bürosu Başkan Yardımcısı Zhu Baoyan ise basına verdiği demeçte, Burçin'in Çin'in batı kesiminde yer alan güçlü bir turistik ilçe olduğuna dikkat çekerek, burada her yıl milyonlarca turisti ağırladıklarını kaydetti. Son yıllarda kış turizminin Burçin'in markası haline geldiğine işaret eden Zhu Baoyan, bu yıl kış turizmini canlandırmak için bir dizi tedbir aldıklarını belirtti. Zhu, önümüzdeki günlerde altyapı tesislerini iyileştirmek için daha yoğun gayret göstereceklerini, böylece ilçede yüksek kaliteli kar ve buz turizmini oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor