Xinjiang'ın turizm sektöründe yeni sayfa açılıyor

2018-11-22 07:22:27

Bu yılın başından itibaren Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde turizm sektörünün gelişmesi hızlandı, gezi programları zenginleştirilerek turistlere daha çok seçenek sunuldu.Xinjiang'daki yerel hükümetin söz konusu çalışmaları sayesinde yılın ilk 9 ayında bölgede ağırlanan yerli ve yabancı turist sayısı yüzde 40 arttı.


Mevzubahis çalışmalar kapsamında Xinjiang'ın merkez kenti Urumçi'ye bağlı Nanshan Dağı'nda yer alan İpek Yolu Uluslararası Tatil Köyü'nde “Orman Yolculuğu” adlı program başlatıldı. Bunun yanı sıra çeşitli eğlence unsurlarından oluşan diğer programlar, turistlerin özellikle gençlerin beğenisini kazandı.


İpek Yolu Uluslararası Tatil Köyü, her hafta sonu turistlerle dolup taşıyor. Tatil köyünün eğlence programlarını deneyimlemek isteyen Bay Zhang, basına verdiği demeçte, daha önce bu bölgede bu kadar eğlenceli programların bulunmadığına dikkat çekerek, “Orman Yolculuğu” adlı programın son derece heyecan verici olduğunu belirtti.


“Orman Yolculuğu”nun yanında İpek Yolu Uluslararası Tatil Köyü'nün diğer yeni programları, yüksek hızlı teleferik ve kaya tırmanışı gibi seçenekleri içeriyor. Tatil köyünün genel müdür yardımcısı Huang He, yeni açılan programların daha önce sadece buz ve kar unsurlarına sahip olan tesislerine güzel bir renk kattığını belirtti. Huang He, eskiden yalnızca kış günlerinde kalabalık olan tatil köyünün artık dört mevsimlik bir gezi destinasyonu haline geldiğini söyledi.


Söz konusu değişimler sadece İpek Yolu Uluslararası Tatil Köyü'nde meydana gelmiyor, aynı zamanda bu değişiklikleri Xinjiang'ın diğer bölgelerinde de görmek mümkün. Çin'in güneydeki sahil kenti Shenzhen'da yaşayan Wei Xiaolin, Xinjiang'ın güneyinde yer alan antik kent Kaşgar'da turistlerin maddi olmayan kültür miraslarını yakından tanımasını öngören bir programa katıldı. Wei Xiaolin, bölgeye özgü geleneksel halı yapımını tecrübe ettiği bir programa katıldığı bilgisini vererek, programın ilginç bir serüven olduğuna vurgu yaptı. Halı yapımının son derece zor bir iş olduğunu vurgulayan Wen Xiaolin, yerli zanaatkârların desenleri adeta kalplerine işler gibi halıya dokuduklarını, becerilerinden dolayı bu ustalarla gurur duyduğunu belirtti.


Kaşgar Turizm Bürosu Genel Müdür Yardımcısı Deng Zhiyong, bu yıl Kaşgar'da toplam 15 turizm sokağı açtıklarına işaret ederek, bunun 50 bin kişiye iş fırsatı getirdiğini söyledi. Deng Zhiyong, turizmin büyüme alanlarını artırdıklarını, böylece yerel halkın gelirini yükselttiklerini ve yoksullukla mücadeleyi ilerlettiklerini ifade etti.


Xinjiang'da turizm son aylarda hızla gelişti. Edinilen bilgilere göre, yılın ilk 9 ayında Xinjiang'da ağırlanan yerli ve yabancı turist sayısı 130 milyonu aşarak, yüzde 38,15 oranında arttı. Gerçekleştirilen toplam turistik tüketim, 216 milyar 369 milyon yuana ulaştı. Bu sayı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39,6 oranında arttı. Xinjiang Turizmi Geliştirme Komitesi Başkanı Hou Hanmin basına verdiği demeçte, turizmin yerel ekonomiyi kalkındıran önemli bir büyüme motoru olduğuna işaret ederek, sektörün her geçen gün daha çok kişiye istihdam sağladığını ve halkın güzel yaşam beklentisini etkin şekilde karşıladığını vurguladı.


Xinjiang'da kışın gelmesiyle birlikte turizm sektörü yoğun bir döneme girdi ve gelişme yolunda yeni bir sayfa açıldı.    

 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor