Shanghai'daki şahane manzaralar

2018-11-15 14:53:35

Shanghai, 24 milyon nüfusa sahip kalabalık bir metropoldür. Şehirde gezmeye değer sayısız yer vardır. Bu yerler arasında Waitan, Doğunun İncisi, Yuyuan Bahçesi, Shanghai Tiyatrosu, Shanghai Şehircilik Planlaması Müzesi ve Chenghunagmiao başta gelir.

             "Doğu'nun İncisi"

      Shanghai şehrinin en işlek bölgesi olan Waitan'ın karşısındaki Huangpujiang Nehri kıyısında Asya'nın en yüksek, dünyanın ise üçüncü yüksek radyo ve televizyon kulesi bulunuyor. "Doğu'nun İncisi" olarak adlandırılan bu radyo ve televizyon kulesi, tıpkı henüz işlenmemiş yeşimtaşlarıyla dolu tepsiye benzetilen Shanghai'ın kalkınmakta olan Pudong bölgesine eklenen bir inci gibi yükseliyor. Güneş altında pırıl pırıl parlayan "Doğu'nun İncisi" bugün Shanghai'ın en güçlü sembollerinden biri.

      Yapımına 30 Temmuz 1991'de başlanan "Doğu'nun İncisi", 1 Ekim 1994'te tamamlandı. Kulenin mimarı, üstün hayal gücü ve bilgi birikimini kullanarak, küçüklü büyüklü 11 yuvarlağı yukarıdan aşağıya doğru dizdi. Güneş altında parlayan bir inci kolyeyi andıran kulenin ortasına yerleştirilen iki dev küre, tıpkı kırmızı bir mücevher gibi göze çarpıyor. "Doğu'nun İncisi", yanındaki yine küre şeklindeki Shanghai Uluslararası Konferans Merkezi ile birlikte görkemli ve uyumlu bir tablo oluşturuyor.

      468 metre yükseklikteki "Doğu'nun İncisi", Shanghai'ın manzarasını seyretmek için ideal bir yer. İki katlı ve 50 kişi kapasiteli hızlı asansörle, sadece 40 saniye içinde kulenin 263 metre yükseklikteki en büyük küresine çıktığınızda, Shanghai'ın gökdelenleri ve yüksek binaları artık ayaklarınızın altında küçük birer noktaya dönüşür. Yılan gibi kıvrılıp akan Huangpujiang Nehri'ndeki gemilerin mekik gibi gidip geldiklerini ve engin denize ulaştıklarını görebilirsiniz. "Doğu'nun İncisi"nin iki yanında yer alan iki köprü, nehrin iki yakasını birbirine bağlayan iki ejder gibi görünüyor. Bu iki köprü ve "Doğu'nun İncisi" kulesi, "iki ejderin inciyle oynaması"nı andıran güzel bir tablo oluşturur.

      "Doğu'nun İncisi" yalnız gözlerinizi doyurmaz, aynı zamanda karnınızı da doyurur. Kulenin 267. metresinde yer alan "Doğu'nun İncisi" isimli lokanta, Asya'nın en yüksek dönen lokantası. Lokanta eşsiz manzarası, çeşit çeşit yemekleri ve müşterilerine kendilerini evlerinde gibi hissettiren servisiyle, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Aynı katta bir diskotek ile piyanolu bar bulunuyor. Kulenin 271. metresinde de, 20 odalı KTV bar var. Kulenin 350. metresinde bulunan ve uzay kabini olarak anılan bölümde, çevreyi izlemek için bir bölüm, konferans salonu, kafe; kulenin 5 küçük küresinde bir de otel yer alıyor. Otel, 20 suit odasıyla lüks hizmet sunuyor.

      Doğu'nun İncisi'nde yer alan Shanghai Tarih Müzesi'nde, şehrin son 100 yıldaki gelişmesini yansıtan tarihi kayıtlar, belgeler, dosyalar ve fotoğraflar sergileniyor, Shanghai tarihinin daha iyi tanıtılmasını amaçlayan ileri teknolojiyle donatılmış sesli ve görüntülü cihazlar kullanılıyor. Müzedeki sergi Ülke İçindeki Ülke-Zujie, Eski Shanghai'da Şehircilik ve Sokak Manzaraları, Yakınçağ'daki Şehir Ekonomisi, Yakınçağ Kültürü, Şehir Yaşamı ve Siyasi Gelişmeler olmak üzere 6 bölümden oluşuyor.

1234...>

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor