Sichuan Havayolları'nın ilk Chengdu-Tel Aviv seferi başarıyla gerçekleştirildi

2018-10-18 08:59:18

Sichuan Havayolları'nın hizmet verdiği Chengdu-Tel Aviv uçuş hattındaki ilk sefer kısa süre önce başarıyla gerçekleştirildi.


Beijing, Shanghai, Hong Kong ve Guangzhou'dan sonra Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu da İsrail'in başkenti Tel Aviv'e uçak seferi düzenleyen dördüncü kent oldu. Her hafta çarşamba ve pazar günleri gerçekleştirilen söz konusu uçak seferinde Airbus A330 tipi yolcu uçağı hizmet veriyor.


Sichuan Havayolları'nın Chengdu kentinden Tel Aviv'e direkt uçuş yapan yolcu uçağı 26 Eylül'de İsrail'in Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'na güvenli şekilde iniş yaptı. Bu, Chengdu-Tel Aviv uçak hattının ilk seferinin başarıyla gerçekleştirildiğini gösterdi. Uçuş seferi için düzenlenen açılış törenine Çin'in İsrail Büyükelçisi Zhan Yongxin, İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin ve Sichuan Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Li Ming ile Sichuan Havayolları'nın işbirliği ortağı Tal Havacılık Grubu'nun CEO'su Gideon Thaler gibi Çin ve İsrail'in çeşitli çevrelerinden çok sayıda temsilci katıldı.


Sichuan Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Li Ming açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin'in orta ve batı kesimlerinde birkaç yüz milyon kişinin yaşadığına işaret ederek, bu bölgenin eşsiz doğal güzelliklere sahip olduğunu, Chengdu-Tel Aviv uçuş hattının açılmasının iki ülkenin halklarına büyük kolaylık sağladığını kaydetti. Li Ming bu hususta şöyle konuştu:

“Çin'in orta ve batı kesimleri, geniş topraklara ve zengin turizm kaynaklarına sahip. İsrailli turistlerin bu bölgelere yoğun ilgisi var. Öte yandan, orta ve batı kesimlerde yaşayan Çin vatandaşları da açılan uçak seferleriyle İsrail'e gidebilir. Bu, İsrail'in Çin'e en az mesafeli uçuş seferi niteliğinde, dolayısıyla iki ülkeden yoğun ilgi gördü. Ayrıca Chengdu, Çin'in dördüncü büyük havalimanına sahip ve bu havaalanının büyük yolcu taşıma kapasitesi bulunuyor. İsrailli turistler yeni uçak seferi ile öncelikle Chengdu'ya varıp burada gezdikten sonra Beijing, Shanghai, Guangzhou, Shenzhen ve Hong Kong'u ziyaret edebilirler.  Chengdu'dan Çin'in diğer kesimlerine aktarma yapmak da son derece kolay. Bu nedenle söz konusu uçuş seferinin açılmasının, Çin ve İsrail'in ekonomi, kültür ve turizm alanlarındaki personel değişimine de büyük dinamizm katacağına inanıyorum.”


Çin'in Tel Aviv Büyükelçisi Zhan Yongxin ise açılış töreninde, Chengdu-Tel Aviv uçak seferinin açılmasının iki ülke arasındaki personel değişimine ve ekonomik değişime büyük yarar getireceğini belirterek, şunları kaydetti:


“Beijing, Shanghai, Hong Kong ve Guangzhou'nun ardından Chengdu'dan Tel Aviv'e giden uçak seferi de açıldı. Böylece Çin ve İsrail arasında kapsamlı hava bağlantısı sistemi kurulmuş oldu. Yani artık Çin'in kuzey, doğu, güney, orta ve batı kesimlerinin hepsinden İsrail'e uçak seferleri düzenleniyor. Bu Çin ve İsrail arasındaki personel değişiminin güçlendirilmesi açısından büyük önem taşıyor.”


İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin, yaptığı konuşmada, mevzubahis uçak seferinin başlatılmasından dolayı Sichuan Havayolları'na teşekkür etti. Levin, İsrail Turizm Bakanlığı'nın Çin ve İsrail arasındaki turizm işbirliğinin geliştirilmesine destek sağlamaya devam edeceğini vurgulayarak şöyle konuştu:


“Söz konusu uçak seferinin açılması, son derece önemli bir an. Bana kalırsa, yeni uçak seferi iki ülke arasındaki turizm işbirliğine, halklararası dostluğa ve ekonomik değişime güç katacaktır. İsrail vatandaşları, bu uçak seferi ile Çin'in orta ve batı kesimlerine gelerek burada iş kurabilirler. Aynı zamanda Çin vatandaşları da ticaret veya gezi amaçlarıyla İsrail'e gidebilirler.”


İsrail'in Chengdu'daki Başkonsolosu Amir Lati, Chengdu'da 4 yıldan fazla bir süredir görev yapmakta. Chengdu'nun eşsiz doğal güzelliğiyle özgün yemek kültürüne düşkün olan Amir Lati açılış töreninde söz konusu uçak seferinin açılmasından duyduğu memnuniyeti şu ifadelerle dile getirdi:


“Chengdu ve İsrail arasındaki işbirliği potansiyelinin büyük olduğunu düşünüyorum. Bu işbirliği turizm, teknoloji ve eğitim gibi birçok alanı kapsıyor. Yeni açılan uçak seferiyle de aramızdaki işbirliği potansiyelinin gerçeğe dönüşmesini istiyorum.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor