Changji Lezzet Sokağı'nda yolculuk

2018-07-12 09:04:17

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Changji Hui Özerk İli'nde yer alan Lezzet Sokağı, birbirinden lezzetli yemekleri ve yoğun etnik havasıyla Xinjiang'da ve Çin'in tamamında ünlüdür. Yaza girilmesiyle birlikte Lezzet Sokağı'na turistler akın ediyor. Yining Yoğurt Dükkanı, buradaki en işlek dükkanlardan biri. Dükkanın patronu La Deyun, müşterilerini sıcaklıkla ağırlayarak özel tarifleriyle hazırladıkları geleneksel yoğurdu tanıtıyor:


“Dükkanımızda sattığımız yoğurtlar, tümüyle geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor ve eski tarz kaselerle servis ediliyor. Çanaklara katı haldeyken dökülen yoğurtların yüzeyinde bir süt tabakası bulunuyor, dolayısıyla çok kaliteli. Özellikle vurgulamam gerekir ki, yoğurtlarımızda herhangi bir katkı maddesi kullanmıyoruz.”


Changji Lezzet Sokağı lokantacılık, turizm ve kültür unsurlarını bir arada getiren turistik bir alan. Yining Yoğurt Dükkanı ise 10 yıl önce Lezzet Sokağı'nda açılan ilk grup dükkanlardan biri konumunda. Dükkanın patronu La Dayun, bu işe girişmeden evvel Changjililerin yoğurt yemeyi çok sevdiklerini fark etti ve bir yoğurt dükkanı açmaya karar verdi. La Deyun, Xinjiang'a bağlı Yili bölgesine özgü yapım yöntemleriyle özel yoğurtlarını hazırladı ve yerel halkın beğenisini kazandı.


Yining Yoğurt Dükkanı'na gelen müşterilerin sayısı günden güne artmakta, dükkanın şartları da gittikçe iyileşmekte. Şu anda dükkanın, soğuk saklama için 100 metrekarelik bir deposu ve yoğurt üretim atölyesi bulunuyor. Hafta sonlarıyla önemli bayramlarda dükkan, müşterilerle tıklım tıklım doluyor. Bu bilgileri veren La Deyun sözlerini şöyle sürdürdü:“Normalde, hafta içi günlük gelirimiz 6 bin yuanı, hafta sonlarında ise 10 bin yuanı aşabiliyor. 1 Mayıs ve 1 Ekim gibi önemli bayramlarda günlük tüketilen yoğurt miktarı ise 700 veya 800 kiloyu buluyor. Günlük gelirimiz de yaklaşık 20 bin yuan civarına çıkıyor. ”


Changji Lezzet Sokağı, Changji'nin kuzeyinde yer alıyor. Sokağın toplam yüzölçümü 17 bin metrekareyi buluyor. Sokaktaki yapılar, esas olarak avlulu müstakil konut şeklinde inşa edilmiş. Bu sokakta, Hui ve Hanlara ait geleneksel mimarinin kaynaştığı göze çarpıyor. Sokaktaki binaların gri tuğlalardan yapılmış duvarlarına meyve, çiçek ve hayvan figürleri oyulmuş. Yaya yolu ise gri taşlarla döşenmiş ve böylece yoğun bir etnik atmosfer verilmiş. Turistlerden Bay Zhang, Xinjiang gezisinin birinci durağı olarak Changji'yi tercih etti. Zhang, Lezzet Sokağı'nın kendisine verdiği izlenimler hakkında şunları söyledi:


“Buraya ilk gelişim. Bu sokak, bana iyi hissettirdi. Bütün yapılar özgün özellikler taşıyor, yemekler de birbirinden lezzetli. Burada çok eğleniyorum, dolayısıyla eve dönmeyi hiç istemiyorum.”


Changji kenti, 650 yıllık geçmişe sahiptir, tarihi İpek Yolu'nun önemli merkezlerinden biri konumundadır. Kuşak ve Yol inşasının güçlendirilmesiyle Changji'nin kalkınma fırsatları çoğaldı, Lezzet Sokağı'nın gelişmesi de hızlandı. Changji Lezzet Sokağı Yönetim Kurulu Başkanı Guan Xueyan bu konuda şunları kaydetti:


“Son yıllarda Changji halkı, belediyemizin liderliğinde kente özgü yemek kültürünü zenginleştirdi, kültürün özünü etkin şekilde ortaya çıkardı. Kent, sağlık ve turizm temelinde yemek kültürünü geliştirmek için etkin çabalar harcadı, böylece Changji'yi Çin'in güzel yemekler memleketi haline getireceğiz.” 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor