Çin'in turizm piyasasına denetim

2018-05-03 07:44:27

    Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nde alınan kararların hayata geçirilmesi ve ulusal turizm piyasasının daha düzenli hale getirilmesi için kısa süre önce yıllık denetimlere başladı.

   Bakanlık, denetimlerle, turizm piyasasındaki sorunlara isabetli çözüm getirip turizmin kaliteli gelişmesini hızlandırmayı ve ziyaretçilerin yasal haklarına daha etkili koruma sağlayarak memnuniyet oranını artırmayı amaçlıyor. Söz konusu denetim, turist rehberlerinin ziyaretçileri alışveriş yapmaya zorlamaları, korsan rehberlerin ziyaretçilere şiddet uygulaması gibi ciddi sorunlara odaklanıyor.

    Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı; ilk etapta Hunan, Chongqing, Anhui, Jiangxi ve Shaanxi olmak üzere 5 eyalete birer teftiş ekibi göndererek yerel hükümetlerin turizm piyasasını denetledi. Mart ayının sonu itibarıyla ülke genelinde 11 bin 253 acente ve 2 bin 942 gezi programı teftiş edildi. Teftişten geçen 8 bin 596 rehberin 172'si hakkında soruşturma başlatıldı. Korsan rehberlerin el konulan yasa dışı gelirinin ise 3 milyon 260 bin yuana ulaştığı bildirildi.

     Korsan rehberlere ağır darbe

     Çin'in çeşitli kademelerdeki turizm idareleri, turistik mekanlarda, dağıtım merkezlerinde, popüler turizm hatlarında ve kamu ulaştırma kavşaklarında faaliyet gösteren rehberlere yönelik kapsamlı denetim gerçekleştirdi, tespit edilen yasa dışı faaliyetlere yasalar gereğince ceza verildi.

    Helongjiang eyaletinin merkez kenti Harbin'deki turizm idaresi, ziyaretçileri bilet almaya zorlayan ve gezi programlarına gereksiz güzergahlar ekleyen rehber Shang'a 20 bin yuan ceza uyguladı ve Shang'ın sertifikasını iptal etti. Yunnan eyaletine bağlı Dali ilinin turizm idaresi, ziyaretçilere yasa dışı hediyelik eşya satan rehber He'ya 30 bin yuan ceza verdi. Shaanxi eyaletinin Xi'an Turizm İdaresi, korsan rehber Le'ye de 5 bin yuan ceza uygulayarak, sertifikasını bir ay süreyle askıya aldı. Hunan eyaletinde yer alan ünlü turistik mekan Zhangjiajie'de korsan rehberlik yapan Liao da yasa dışı turistik faaliyetleri nedeniyle gözaltına alındı.

     Korsan rehber kiralayan acenteler de ceza aldılar

     Çin'in çeşitli kademelerdeki turizm idareleri, korsan rehberlere doğrudan ceza verirken, onlara iş veren acentelere de ağır darbe indirdi.

     Harbin kentinde korsan rehberleri kiralayan Helongjiang Taoyuan Uluslararası Turizm Acentesi'ne 100 bin yuan ceza verilerek, acentenin faaliyetlerinin 3 ay süreyle durdurulması kararı alındı.

    Beijing Turizm İdaresi, korsan rehberleri kiralayan iki acenteye yönelik hukuki işlemleri resmen başlattı. Yunnan eyaletinin merkezi Kunming'deki turizm idaresi de rehberlik sertifikası olmayan kişileri kiralayan Çin Gençlik Turizm Acentesi Yunnan Şubesi'ne 50 bin yuandan fazla ceza kesti.

     Korsan dükkanlara ve taksilere de ağır darbe

Turizm acenteleri ve rehberler dışında, ziyaretçileri alışveriş yapmaya zorlayan dükkanlar, alışveriş merkezleri ve korsan taksiler de denetimler ve cezalardan paylarına düşeni aldılar .

Yunnan eyaletinin merkez kenti Kunming merkezli Jiyin Ticaret Şirketi'nin yöneticisi Lin'in, Yunnan Tianhe Uluslararası Turizm Acentesi'nin yöneticisi Bai'a 500 bin yuandan fazla rüşvet verdiği ortaya çıktı. Hizmet sağladığı turistleri, Jiyin Ticaret Şirketi'ne bağlı alışveriş merkezlerine yönlendirerek yasa dışı şekilde gelir kazanan Tianhe Acentesi Yöneticisi Bai, rüşvet suçundan gözaltına alındı.

Guangdong eyaletine bağlı Fuoshan kentinde, 4 korsan dükkan hakkında da soruşturma başlatıldı. Beijing Turizm İdaresi, sertifikası olmadığı halde turistik faaliyetlerde bulunan 3 şirket hakkında soruşturma kararı aldı.

Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'ne bağlı Qinzhou kentinin yerel turizm idaresi, Çin'in popüler anlık mesajlaşma uygulaması WeChat yoluyla sahte gezi bilgileri aktaran bir derneğe de tahkikat başlattı. Hubei eyaletinin merkez kenti Wuhan'daki belediye ise Zhang adlı bir korsan acente sahibine 10 bin yuan ceza uyguladı.

  Çin Kültür ve Turizm İdaresi, yaptığı açıklamada, ziyaretçilerin yasal haklarını etkili şekilde koruyarak düşük fiyatlı, kalitesiz gezi programları, alışverişe zorlama gibi yasa dışı uygulamalara kararlılıkla darbe indireceklerini ve böylece daha temiz bir turizm piyasasını oluşturacaklarını belirtti.         

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor