Çin ve Suudi Arabistan'dan ortak arkeolojik keşif

2018-04-05 10:58:07

Çin ve Suudi Arabistan, tarihi Al Serrian limanı kalıntılarını araştırmak üzere ortak arkeolojik keşif çalışmasını kısa süre önce resmen başlattı.

Çin Devlet Tarihi Eserleri Koruma İdaresi'ne bağlı Su Altı Kültür Miraslarını Koruma Merkezi'nden uzmanlar, Kızıl Deniz kıyılarında yer alan tarihi Al Serrian kalıntıları hakkında ortak keşfe katılmak için 26 Mart'ta Suudi Arabistan'a vardı.Su Altı Kültür Miraslarını Koruma Merkezi'nde görev yapan ve Çin Keşif Heyeti Başkanı Jiang Bo, tarihi Al Serrian kalıntılarına yönelik ortak keşif çalışmasının, 26 Mart'ta resmen başladığına işaret ederek, çalışmanın 20 gün süreceğini ve 5'i Çinli, 6'sı Suudi Arabistanlı olmak üzere 11 uzmanın keşif çalışmalarını birlikte yürüteceklerini kaydetti.

Tarihi Al Serrian limanı, Arap Yarımadası'nın güneybatısında ve Kızıl Denizi kıyılarında yer almıştı. Tarihi kayıtlara göre, MS. 9.-13. yüzyıllarda Al Serrian limanının gelişmesi zirveye girmişti. Hindistan ve Yemen'den hacca gidenler ile işadamları buradan Mekke'ye geçiyorlardı. Çin'in Ming Hanedanı döneminde Zheng He liderliğindeki filoya bağlı bazı denizciler de Al Serrian'ın kuzeyinde yer alan Cida'ya vardı.

Uzman Jiang Bo, Al Serrian kalıntısında ortak keşiflerin büyük önem taşıdığını vurguladı. Tarihi Al Serrian limanının Kızıl Deniz kıyılarında hacca gitmek isteyenlerin güzergahındaki önemli bir yer ve ticaret merkezi olarak kabul edildiğine dikkat çeken Jiang, Çin'in tarihi kayıtlarına göre, Zheng He liderliğindeki filonun bir zamanlar buraya vardığını, Araplara ait kayıtlarda da tarihi Al Serrian limanına ait camiler ve kuyular gibi kent altyapı tesislerini ilgilendiren bilgilere yer verdiğini bildirdi. Jiang, tarihi Al Serrian kalıntısında ortak keşifin büyük değer taşıdığına işaret ederek, dolayısıyla Suddi Arabistan ile yapacakları ortak keşif için umutlu olduklarını belirtti.

Uzman Jiang Bo, ortak keşif üç aşamadan oluşacağını söyledi. Onun verdiği bilgilere göre, birinci etapta, genel bir keşif yapılarak, tarihi kalıntının genel durumu hakkında bilgi edinilecek. İkinci etapta ise kalıntıdaki mezarlıklar ve anıtlara ait somut bilgiler elde edilecekler. Üçüncü etapta ise Arap arkeologların daha önce yaptığı kazılar temelinde keşif derinleştirilecek.

Nitekim, Çin ve Sudi Arabistan arasında varılan ortak arkeolojik keşif sözleşmesi gereğince, tarihi Al Serrian kalıntısındaki keşif 5 yıl sürecek. Bu ortak keşif, Çin'in deniz ipek yolu araştırmasında yeni sayfa açılmasına güç katacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor