Rusya, Çinlilere yönelik gezi programlarını zenginleştiriyor

2018-03-29 15:42:45

6. Çin-Rusya Turizm Forumu, 11-12 Mart'ta Moskova'da yapıldı. İki ülkenin turizm çevrelerinden temsilciler, aralarındaki ikili işbirliğinin yoğunlaştırılmasını ele aldı.

     Çin, son yıllarda Rusya'nın en büyük turist kaynağı konumunda. 2017 yılında Rusya'ya giden Çinli turist sayısı 1 milyon 500 bine ulaşarak tarihi rekor kırdı. Bu nedenle Rusya, Çinli turistlere yönelik gezi programlarını sürekli zenginleştiriyor. Rusya, geleneksel gezi tarzı temelinde, spor, buz, kar, askeri ve sınai unsurlarını içeren programları da Çinli turistlere sunmaya başladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yetkilisi Evgeny Tomikhin, Rusya'nın geniş topraklara, zengin kültüre, köklü bir tarihe ve eşsiz doğa güzelliklerine sahip olduğuna işaret ederek, bu verimli gezi kaynakları sayesinde, son yıllarda Rusya'ya giden Çinli turist sayısının sürekli artış gösterdiğini kaydetti. Tomikhin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya'nın bu yıl FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapması, turizmin gelişmesi için büyük bir fırsat. Rusya, bu fırsattan da istifade ederek Çinli turistlere kendi turizm kaynaklarını etkin şekilde tanıtacak. Ayrıca 2019 yılında Rusya'da Küresel Üniversite Oyunları düzenlenecek. 2022 yılında da Çin Kış Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak. Bu gelişmeler, iki ülke arasındaki turizm işbirliğine güç katacaktır.”

 Haziran ayında başlayacak olan FIFA Dünya Kupası sırasında Rusya'nın 1 milyon 500 binden fazla ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Çinli turistler şu ana kadar Dünya Kupası için 100 binden fazla bilet satın aldı.

Öte yandan, Rusya'nın çeşitli kentlerinde, Çinli ziyaretçilere hizmet kalitesinin artırılması ve bu çerçevede müzik festivali, güzel yemekler festivali ve kültür festivali gibi bir dizi etkinliğin düzenlenmesi planlanıyor. Çinli turistler, Dünya Kupası vesilesiyle futbol heyecanını yerinde yaşamanın yanı sıra, renkli Rus kültürünü de yakından tanıma imkânı bulacaklar.

Rusya'yı Çinli turistler için ilgi çekici bir mekân kılan bir diğer unsur da kış sezonunun uzun sürmesi neticesinde buradaki buz ve kar sporları ile kutup ışıkları. Bilhassa kutup bölgelerine yolculuk yapmak, günümüzde Çinli gençlerin yeni eğlence seçeneği haline geldi. Çin'in Shenzhen kentinden gelen Wang Xiaoyi, Rusya'da kutup ışıklarının güzelliğini izlemeye gidenlerden. Wang, bu deneyimi hakkında şöyle konuştu:

“Rusya'ya özellikle kutup ışıklarını görmek için geldik. Bir açık alana geldiğimizde, kutup ışıkları aniden göründü. O an çok heyecanlandım ve büyük mutluluk duydum. ”

Rusya'da, vatanseverlik eğitimi geleneği de yaygın. Özellikle İkinci Dünya Savaşı'nda faşistlere karşı direniş savaş kültürü dünyaca biliniyor. Bu nedenle Rusya'da askeri unsurları içeren gezi programları, Çinli turistlerin de beğenisini kazanıyor. Elena Edrova, Rusya'da bir askeri gezi kulübünün sorumlularından biri. Elena, Çinli turistlere renkli gezi programları sunmakta olduklarını dile getirerek, şunları ekledi:

“Turistler, kulübümüzün programlarına katılıp simülatörlerimizi kullanarak tank sürebilir. Sabit duran tankta sahte düşmanlara ateş edebilir. Böylece gerçek savaş ortamını deneyimleyebilir.”

Rusya, endüstriyel turizme de büyük önem vermekte. BM Sınai Kalkınma Örgütü'ne bağlı Rusya Uluslararası Sanayi İşbirliği Merkezi Başkan Yardımcısı Vladimir Milenin, ülkesinin sınai turizm unsurlarının oranının hâlâ çok düşük olduğuna dikkat çekerek, ancak sınai turizminin geleceğinin parlak olacağını belirtti. Milenin bu konuda şunları söyledi:

“Sınai turizminin, Rusya'da uzun bir tarihi var. Turistler burada tatlı atölyesi, bira fabrikası, itfaiye şubesi, kömür ocağı ve nükleer elektrik santralini ziyaret edebiliyor. Sınai turizmi hâlâ başlangıç aşamasında, fakat geleceğinin son derece parlak olduğunu düşünüyorum.”   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor