2018 Berlin Uluslararası Turizm Fuarı'nda Çin rüzgarı

2018-03-15 08:41:02

52. Berlin Uluslararası Turizm Fuarı kısa süre önce açıldı.


Dünyanın en büyük turizm etkinliklerinden biri kabul edilen Berlin Uluslararası Turizm Fuarı'na 190 ülkeden on binden fazla kuruluş katıldı. 5 gün süren fuar, turizmin tüm halkalarını kapsadı.


Turistler, fuar aracılığıyla küresel turizmdeki en son gelişmeler hakkında etraflıca bilgi elde ettiler. Çin Devlet Turizm İdaresi öncülüğünde başkent Hunan, Hebei, Shandong, Henan eyaletleri ile İç Moğolistan Özerk Bölgesi ve Beijing, Shanghai kentlerinden temsilciler fuara katıldı.


Turistik idari kurumlar, havayolları şirketleri ve turizm acenteleri, “Güzel Çin” başlığı altında, birbirinden ilgi çekici tanıtım programları hazırladılar. Çin heyeti başkanı Zhang Xilong, 2018 yılının Çin-Avrupa Birliği (AB) Turizm Yılı olduğuna dikkat çekerek, Çin'in fuara diğer Asya ülkelerine göre en kalabalık heyetle katıldığını ve böylece diğer dost ülkelere gelişen, dünyaya katkı sağlayan ve büyüleyen Çin'i tanıttıklarını ifade etti.


Başkan Zhang Xilong, Çin-AB Turizm Yılı çerçevesinde kapsamlı bir plan hazırladıklarını belirtti. Plana göre, yüzlerce tanıtım etkinliği düzenlenecek, karşılıklı seyahatların yoğunlaştırılması için elverişli bir ortam oluşturulacak, vize kolaylığı sağlanacak ve turistlerin gereksinimlerini karşılayan programlar sunulacak. Zhang Xilong, Çin-AB Turizm Yılı'yla birlikte, iki taraf arasındaki turizm işbirliğinde yeni bir sayfa açılacağını kaydetti.


Fuarda bulunan Çin stantları, “Güzel Çin” başlığı altında tasarlandı. Stantlarda, üç boyutlu teknolojilerden faydalanılarak, Çin'in doğal güzellikleri, zengin kültürü ve tarihini yansıtan eşyalar ve resimler sergilendi. Bu sergiler esas olarak “Yeni Dönem, Yeni Turizm ve Yeni Serüvenler” düşüncesinden hareket edilerek hazırlandı.


Guilin Turizm Geliştirme Komitesi Başkanı Luo Jianzhang, Guilin Belediyesi'ne ait standın “dijital ekonomiye dayalı turizm inovasyonu” sloganıyla kurulduğunu belirtti. Luo Jianzhang, bu sergide Guilin'in turizm kaynaklarını tanıtmak için internet yoluna başvurduklarını belirtti. Facebook gibi sosyal medya araçlarından faydalandıklarını kaydeden Luo Jianzhang, böylece küresel takipçilerin Çin hakkında etraflıca bilgi edinebildiklerini söyledi. Luo, “Yani turistler, yalnızca bir cep telefonuyla Guilin'e ilişkin tüm bilgilere kolayca ulaşabilirler.” diye konuştu.


Çin stantlarına özel bir yabancı da konuk oldu: Kai Markus. Almanya'da spor alanında ünlü bir isim olan Markus, 2016 yılından bu yana Almanya'nın Hamburg kentinden kalkıp 8 ülkeyi aşarak, Çin'i tanıtmak için uzun bir “kültür maratonu” yaptı. 12 bin kilometreyi 9 ayda tamamlayan Markus, maraton süresince 40 ayakkabı değiştirdi.


Basına demeç veren Markus, yabancıların gerçek Çin'i tanımak için mutlaka Çin'e gelmeleri gerektiğini vurguladı. Eşinin bir Çinli olduğunu anlatan Markus, Çin'in eşsiz doğal güzellikleri ve zengin tarihi birikimine hayran kaldığını kaydederek, önümüzdeki günlerde Çin'i daha çok ziyaret ederek daha yakından tanıyacağını söyledi.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor