Shansiboku Kitap Dükkanı'nda bahar kutlaması

2018-03-01 09:02:08

Rusya'nın başkenti Moskova'nın merkezinde yer alan Arbat Sokağı yakınında Çince kitaplar satan bir kitapçı faaliyet göstermekte. Bahara girilmesiyle birlikte, bu kitapçıda bir dizi kutlama ve kültür programı düzenlendi. Bu kutlamalar, Moskovalılara Çin'in gelenek ve göreneklerini yakından tanıma fırsatı sundu.

   Shansiboku Kitap Dükkanı'nda son günlerde yoğun bir bayram havası hakim. Dükkanın dışı karla kaplı, hava çok soğuk, ancak dükkanın içi Çin kültürü meraklılarıyla dolu. Rusya Gümrük Üniversitesi ikinci sınıf öğrencisi İlya, bir yıl önce Çin'e olan tutkusu nedeniyle Çince öğrenmeye başladığını kaydetti. Çin'deki geleneksel Bahar Bayramı'nın kendisi için özel bir gün olduğuna dikkat çeken İlya, Bahar Bayramı dahil Çin kültürünün tüm unsurları hakkında etraflıca bilgi almak istediğini ve böylece Çince öğrenmeye başladığını belirtti.

Babasıyla birlikte, Shansiboku Kitap Dükkanı'na gelen  ilkokul öğrencisi Varya ise, babasının anlattığı Çin efsanelerine hayran kaldığını, onun sayesinde Çin'deki birçok ilgi çekici yerel kültürü öğrendiğini ve bundan büyük zevk duyduğunu söyledi. Çin'de yeni yıl nedeniyle kızıl fenerlerin asılması geleneğinden çok hoşlandığını belirten Varya,yeni yıla ilişkin efsaneyi çok sevdiğini ifade etti.

200 metrekarelik bir alanı kaplayan Rusya'nın ilk Çin temalı kitapçısı Temmuz 2016'da hizmete girdi. Shansiboku Kitap Dükkanı, Moskova'nın en ünlü sokaklarından biri olan Arbat Sokağı ile bitişik. Bu sokak, Moskova'daki kültür atmosferi en yoğun sokaklardan biri konumunda.

Kitapçı, Rus halkı için Çin'e açılan önemli bir pencere niteliğinde, içinde Çin konulu 5 bin çeşit kitap bulmak mümkün. Bu kitaplar arasında Çin kitaplarının Rusça versiyonları, Rus yazarlar ve akademisyenlerin Çin konulu kitapları ve çok sayıda Çince kitaplar yer almakta. Kitapların kapsadığı alanlar ise siyaset, toplum, eğitim, kültür, sanat, felsefe ve tarih.

Shansiboku Kitap Dükkanı'nda sıkça Çin kültürü konulu etkinlikler düzenlenmekte. Özellikle Çin'in geleneksel Bahar Bayramı nedeniyle çeşitli kutlamalar ve programlar gerçekleştirildi. Dükkanın çalışanlarından Svetlana Gabriel, aynı zamanda bu programların ana organizatörlerinden biri. Gabriel, son günlerde dükkanında çay seremonisi, geleneksel Çin müziği gösterisi, Bahar Bayramı gelenekleri semineri, Çince kursu, yeni yıl kutlama kartı hazırlama gibi bir dizi programı organize etti. Dükkandaki bu kutlamalarla Moskova'da büyük bir Çin rüzgarı estirdiğine işaret ederek, bu etkinliklerle Rus vatandaşlarına Çin kültürünü tanıtmaya ve böylece iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Gabriel, önümüzdeki günlerde bu programlara daha fazla Çin kültürü meraklısı Moskova sakininin katılmasını beklediklerini kaydetti.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor