Çin, Nepal'de Çince eğitimine katkılarını artırıyor

2018-02-08 15:10:26

Turizm, “Dünyanın Çatısı” olarak adlandırılan Nepal'in ekonomik belkemiği haline geldi. Ülkede ağırlanan Çinli ziyaretçi sayısındaki artış nedeniyle Nepal'in Çince rehberlere ihtiyacı da giderek artmakta.


Nepal'in Katmandu kentinde düzenlenen 2. Dönem Çince Rehberlik Kursu, kısa süre önce sona erdi. Kursun bitiş töreninde 24 kursiyer sertifika aldı. 6 ay süren kursta, Çince dil dersleri, Çin yemekleri, Çinli işletmelere ziyaret gibi yoğun programlar düzenlendi.


Çin'in Katmandu Büyükelçisi Yu Hong, kursun kapanış töreninde yaptığı konuşmada, Çin'in komşu ülkelerle dostluk kurma ilkesine bağlı kalarak Nepal ve kendisine komşu diğer ülkelerle işbirliğini yoğunlaştıracağını kaydetti. Yu Hong bu konuda şunları söyledi: (SES-1)


“Çince, dünyada en çok konuşulan dillerden biri, ancak dünyanın en zor dili değil. Dil, insanların iletişim aracı olmakla beraber, bir ülkenin kültürünün önemli bir parçasıdır. Bu kurstan mezun olanlar, Çinli turistlere kaliteli Çince rehberlik hizmeti sağlayabilecek, aynı zamanda iki ülke arasındaki dostluğun pekişmesine de katkı yapacaklardır.”


Kursun kapanış töreninde, Çin ve Nepal bayraklarını ellerinde tutan öğrenciler, sevinçle Çince şarkı söylediler. Öğrencilerin performansı konuklar tarafında ayakta alkışlandı. Nepal Cumhurbaşkanlığı'nda görev yapan Bhupendra Poudel, kursiyerler arasında en yaşlı olanı. Poudel, kursla ilgili düşüncelerini CRI mikrofonuna şöyle anlattı: (SES-2)


“Nepal Cumhurbaşkanlığı'nda görev yapıyorum. Bize Çince eğitim konusunda sağlanan yardımları için Çin hükümeti ve Büyükelçi Yu Hong'a teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Özellikle de kursun hocası Su Yaru'ya özel teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Kendisine parlak bir gelecek diliyorum. ”


Çin ve Nepal tarihten beri dostluk ve kardeşlik ilişkilerini koruyorlar. Çin, Nepal'e altyapı tesislerinin inşası, kültür, eğitim ve ekonomi gibi alanlarda büyük yardımlar sağladı.


2015 yılında Nepal'de büyük bir deprem meydana geldi. Turizm sektörü bu depremden ciddi şekilde etkilendi. Çin hükümeti, Nepal'de turizmin yeniden canlandırılması için Çince kurslar açmanın yanı sıra birçok konuda yardımlar sağladı. Nepal-Çin Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Harishchandra Shah, Çin hükümetine minnettarlığını şu sözlerle ifade etti: (SES-3)


“Nepal Başbakanı Khadga Prasad Oli, iki yıl önce Çin'i ziyaret etti, bu ziyarette Çin ile bir dizi işbirliği sözleşmesi imzalandı. Bu çerçevede, Nepal'de turizmin yeniden canlandırılması için Çin hükümeti 5 yıl içinde 200 Nepal vatandaşına Çince öğretmeyi kararlaştırdı. Bugün de bu karar kapsamında 40 Nepal vatandaşı, Çince kursundan mezun oldu. Bu vesileyle Çin hükümetine ve özellikle Çin'in Nepal Büyükelçiliğine içten teşekkürlerimi iletmek istiyorum. ”    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor