Bahar Bayramı'nı yurt dışında geçiren Çinli sayısı artıyor

2018-02-01 12:48:28

  Çin'in en önemli geleneksel bayramı olan Bahar Bayramı Çin takvimine göre bu yıl şubat ayının ortasında kutlanacak.

  Çin Turizm Acenteleri Derneği, Tuniu Turistik İnternet Sitesi ve Ivyalliance Turizm Danışmanlık Kurumu, 17 Ocak'ta Beijing'de ortaklaşa hazırladıkları, Çinlilerin Bahar Bayramı'nı geçirme eğilimlerini analiz eden bir raporu yayımladılar. Rapora göre, 2018 Bahar Bayramı tatilinde turistik tüketim giderek yoğunlaşacak. Bu dönemde tatile çıkmak, özellikle yabancı ülkelere gitmek, Çinli turistlerin günümüzdeki önemli tercihi haline geldi. Bu koşullar altında, turizm piyasası Bahar Bayramı sayesinde yeni yılın ikinci ayından itibaren ısınmaya başladı, gezi programlarının fiyatlarında gözle görülür bir artış kaydedildi.

     Tüketim seviyesinin yükseldiği şu dönemde, Bahar Bayramı'nda memleketlerine dönenlerin sayısının giderek azaldığı ifade edilen raporda,  bayramı tatile çıkarak geçirenlerin sayısının da arttığına vurgu yapıldı. Bu bağlamda, Shanghai, Beijing, Nanjing, Tianjin, Hangzhou, Guangzhou, Suzhou, Wuhan ve Chengdu, en büyük 9 yurt içi turistik destinasyon haline geldi.  Tuniu Turistik İnternet Sitesi Genel Yönetici Yardımcısı Wang Shubai, Bahar Bayramı sırasında Çinlilerin aileleri ile tatil yapmayı daha çok tercih ettiklerini açıkladı. Wang Shubai bu konuda şunları kaydetti:

“Yaşları 30 ile 45 arasında değişen kişiler, bu yılki Bahar Bayramı döneminde tatile çıkma eğiliminin ana yapısını oluşturacak. Bu yaş aralığındaki kişiler genel olarak aileleriyle geziyorlar. Bu ailelerden bazıları 3, bazıları 5, bazıları ise daha fazla kişiden oluşuyor.”

Rapora göre, Çinliler Bahar Bayramı'nda kışın soğukluğundan kaçmak için güneye veya kayak sporları yapmak için kuzeye gidiyorlar. Çinli turistler, kış günlerinde Hainan, Yunnan, Guangdong ve Fujian gibi ılıman iklimi olan bölgelere gitmeyi tercih ediyorlar. Bu bölgeler iklim açısından çekici olduğu gibi, turistik birikim açısından da zengin.

Öte yandan, kış sporlarını sevenler için de Çin'in kuzeydoğusu ideal destinasyon konumunda. Kış aylarında Harbin Buz ve Kar Dünyası, Changbai, Yabuli Kayak Merkezi gibi yerlere gidenlerin sayısında büyük artış görüldü. Kayak yapmak veya kaplıcalara gitmek, Çinlilerin başlıca kış gezi eğilimlerini oluşturuyor.

Bahar bayramı döneminde, Çinlilerin yurtdışı gezi talepleri de arttı. Tayland, Japonya, ABD, Fransa, Vietnam, Singapur, Avustralya, Filipinler, Malezya ve Endonezya, Çinlilerin önemli gezi destinasyonlardan bazıları. Tabii, kısa mesafeli geziler de Çinlilerin başlıca tercihleri arasında, bilhassa Çin'e komşu ülkelerdeki ünlü adalar, Çinlilerin tatil gözdeleri oldu. Kanada ve Rusya'nın da Çinlilerin Bahar Bayramı'ndaki yeni tercihleri haline geldiğini kaydeden Wang Shubai bu konuda şöyle konuştu:

“2018 yılı, Çin-Kanada Turizm Yılı'nın başlangıcı. Çinlilerin Kanada'ya ilgisi de giderek artıyor. Kanada, aynı zamanda dünyaca ünlü bir kış sporları destinasyonu. Rusya'da yer alan Murmansk'taki kutup ışıkları, Baykal'daki mavi buz gibi doğal güzellikler ise sadece bu mevsimde görülebilen manzaralar. İnsanlar bu manzaraları görmeye gidiyorlar. ”

Son raporda, bu yılki Bahar Bayramı dönemindeki gezi programlarının fiyat durumu da analiz edildi. Ivyalliance Turizm Danışmanlık Kurumu Genel Yöneticisi Wang Chunling, Bahar Bayramı'ndaki gezi programlarının fiyatlarının son birkaç yıl içindeki en yüksek seviyeye geldiğini bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yılki Bahar Bayramı'nda fiyatlar geçen yıla göre yüzde 4,5 oranında arttı. Bu sayının son yılların en yüksek seviyesine işaret ettiğini söyleyebiliriz. ”  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor