Avustralya daha fazla Çinli turist bekliyor

2017-12-14 08:37:02

Guangzhou-Cairns uçak seferi kısa süre önce hizmete girdi. Çin Güney Havayolları tarafından başlatılan uçak seferi, Çin'in iç kesiminden Avustralya'nın Cairns kentine giden ilk düzenli uçak seferi niteliğinde. Son yıllarda iki taraf arasındaki uçak seferlerinin artmasıyla birlikte Avustralya, daha fazla Çinli turisti beklediğini açıkladı.

  Guangzhou-Cairns uçak seferi, Cairns Havalimanı'nda düzenlenen kutlama töreniyle başladı. Queensland Turizm Acentesi Başkanı Kate Jones, uçak seferinin açılmasının, yatırım ve ticaret alanlarında Queensland eyaletine dev fırsatlar getireceğini kaydetti.Jones, bu fırsatları aslında uzun zamandır bu fırsatları beklediklerini belirtti.


Cairns yerel yönetimi, bahsi geçen uçak seferinin önümüzdeki 3 yıl içinde bölgeye 90 milyon Avustralya Doları gelir getireceğini ve kentin Çin piyasasındaki öneminin artacağını tahmin ediyor. 2020 yılına kadar, Cairns'a gelen Çinli turist sayısının 200 binden 300 bine yükselmesi bekleniyor.


Gueensland eyaletinin kuzeyinde yer alan Cairns, Büyük Barrier Resifi ve Daintree'ye gidilen geçit konumunda. Guangzhou-Cairns uçak seferi haftada üç kez gerçekleştiriliyor. Çin'in Güney Havayolları'nın seferleri, Avustralya'nın önemli kentlerini kapsıyor. Şu anda Avustralya'ya uçak seferi sayısının 8'e yükselmesiyle şirket, Avustralya'ya en çok sefer düzenleyen şirket konumuna yükseldi.


2016 yılı sonu itibarıyla 9 yerli ve yabancı havayolu şirketi, Avustralya-Çin piyasasında rekabet etmekte. Başlangıçta sadece başkent Beijing, Shanghai ve Guangzhou gibi büyük kentlere yapılan seferler Chengdu, Chongqing, Fuzhou ve Xiamen gibi orta büyük ölçekli kentlere kadar genişledi. 2016 yılında Çin ve Avustralya'nın karşılıklı olarak ağırladığı turist sayısı 2 milyonu aştı.  Aynı yıl Avustralya'da ağırlanan Çinli turist sayısı ise 1 milyon 200 bine ulaştı, elde edilen turizm geliri 10 milyar Avustralya Doları'nı buldu. Avustralyalı turizm uzmanlarından Andrew Mcevoy bu konuda şunları kaydetti:


“Avustralya hükümeti, daha fazla Çinli turistin gelmesi için tüm olanaklarını kullandı. Örneğin, yeni oteller inşa etmeye başladı. Yüksek teknolojilerden faydalanarak, turistlerin dil sorununu çözmeye çalıştı. Çinli turistler de bize dostane davrandılar. Üstelik Avustralya'yı keşfetmeye hevesliler. Avustralya Çin'den daha çok turist bekliyor.”


Öte yandan, Avustralya hükümetinin Çin vatandaşlarına 10 yıl geçerli ticari vize verilmesini planladığı belirtildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor