Chengdu Doğa Müzesi'nin inşasında yeni ilerleme

2017-11-30 14:25:05

Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu'da kurulmakta olan doğa müzesinin inşasında yeni ilerlemeler kaydedildi. 

Chengdu kentinin Chenghua caddesinde yer alacak olan Chengdu Doğa Müzesi'nin tasarımı, kısa süre önce dünya genelinde ihaleye açıldı. 5 hektarlık alanı kaplayacak olan müzenin toplam inşaat yüzölçümü, 62 bin 700 metrekareyi buldu. Müzenin maliyetinin ise 1 milyar 200 milyon yuana ulaşması bekleniyor.

Sichuan eyaletinde ve hatta tüm Çin'de yakından takip edilen Chengdu Doğa Müzesi, Chengdu Fen ve Bilim Üniversitesi'nin kuzeybatısında yer alacak. Vatandaşların kültür ve bilim bilincini artırmak için inşa edilecek müze, yerküre bilimi sergisi ve tarihi arşivler sergisi fonksiyonlarını bir araya getirecek. Müze, Chengdu'da doğa hakkında bilgiler veren müze boşluğunu dolduracak. 

Chengdu Doğa Müzesi, eski ve yeni salonlar olmak üzere iki bölümden oluşacak. Eski salonda geçici sergi salonu, danışma masası, akademik değişim salonu, bilimsel yaygınlaştırma salonu, ofis binası, bilgi ve veri salonu bulunacak. Müzenin yeni salonu ise sergi eşyaları deposu ve yeraltı park alanı gibi bölümlerden oluşacak.

Müzenin iç tasarımında zaman, alan, uzay gibi unsurları simgeleyen dinozor, DNA modeli ve güneş kuşu desenleri kullanılacak, böylece antik ve çağdaş inşa tarzları iç içe geçmiş olacak. Müzede ayrıca, gösteri sahnesi, etkileşim platformu, acil durum bölümü ve diğer kamu tesisleri yer alıyor.

Chengdu Doğa Müzesi'nin tasarımında Londra Doğal Tarih Müzesi, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, Shanghai Doğa Müzesi ve Chongqing Doğa Müzesi'ndeki uygulamalar referans alınacak. Ziyaretçiler burada, Yerkürenin Değişimi, Hayatın Renkleri, Medeniyetler Destanı ve Zaman Tüneli gibi bölümleri ziyaret edebilecek; Hechuan Mamen Dinozoru'nun son derece değerli parçalarını yakından görebilecek. 

Öte yandan, Chengdu'da kurulan Doğa Müzesi'nin inşası sorunsuz şekilde sürerken; Sichuan Üniversitesi Müzesi, Çin'in tek kapsamlı elektronik müzesi olan Elektronik Bilim Müzesi  ve Chengdu Spor Müzesi ile Güneybatı Etnik Üniversitesi Müzesi gibi ileri teknolojiyle donatılan birçok müze de halka açıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor