Dağa tırmanış, Tibet'in turizm markası oldu

2017-11-16 07:42:40

15. Çin Tibet Dağa Tırmanış Festivali, Tibet Özerk Bölgesi'nde devam ediyor.


Festivalin ana programı, Tibet'in merkez kenti Lahsa'da denizden yüksekliği 6 bin metre olan dağa tırmanmak. Bu programa katılmak için iç kesimden gelen çok sayıda tırmanış sever, yüksekliği 6 bin metrenin altında bulunan yaylalarda denemeler yaptı. Dağa tırmanış, Tibet'in turizm markası haline geldi.


Liaoning eyaletine bağlı Dalian kentinde yaşayan Zhao Lu ve eşi, Tibet'e ilk kez geldiler. Zhao, verdiği demeçte, ablası ve eşinin birlikte dünyanın en yüksek tepesi olan Everest'e çıktıklarını, bu nedenle kendisinin de Tibet'te dağa tırmanış gizemini deneyimlemek istediğini vurguladı. Zhao Lu, bu kez 6 bin metre yüksekliğindeki dağa başarıyla çıkabilmesi halinde, Tibet'in diğer dağlarına sırayla tırmanmayı planladığını belirtti.


Yine Dalian kentinden gelen dağa tırmanış takımının kaptanı Bay Liu, 2000 yılında Tibet'te dağa tırmanmaya başladığını, 2007 yılında ise Everest'e çıktığını söyledi. Liu, önümüzdeki günlerde daha fazla tırmanış severin Tibet'e gelerek bu heyecanı yaşamasını temenni ettiğini dile getirdi. Liu, ayrıca, acemi tırmanışçıların kendi kapasitelerine göre hareket etmeleri ve can güvenliğini ön planda tutmaları gerektiğini söyledi.


Öte yandan, Tibet Spor İdaresi'nden yapılan açıklamada, dağa tırmanış festivalini bölgeye özgü spor ve turizm markası haline getirmek için tüm olanakları kullanacakları ifade edildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor