Zimbabve'den Çinli turistlere davet

2017-10-19 07:45:03

Afrika kıtasının güneyindeki en büyük turizm fuarı Sanganai Dünya Turizm Fuarı kısa süre önce Zimbabve Cumhuriyeti'nin ikinci büyük kenti Bulawaya'da yapıldı.


Fuar öncesinde Zimbabve Turizm Bakanı Walter Mzemb, Çin Uluslararası Radyosu'na demeç verdi. Mzemb, Victoria Şelalesi ve Büyük Zimbabve kalıntısı gibi bir dizi dünyaca ünlü tarihi ve turistik mekâna sahip olduklarına işaret ederek, daha fazla Çinli turisti ağırlamayı beklediklerini kaydetti.


Turizm sektörü, Zimbabve'nin dört ekonomik dayanağından biri. Ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasında turizmin payı yüzde 10'u buluyor. Zimbabve'ye gelen ziyaretçilerin çoğunu, batılı ülkelerle komşu ülkelerin vatandaşları oluştururken, Çinli turist sayısının nispeten az olduğu belirtiliyor. Zimbabve Turizm Bakanı Mzemb, önümüzdeki günlerde daha fazla Çinli ziyaretçiyi ülkesine beklediğini vurgulayarak şöyle konuştu:


“2015-2016 döneminde yabancı ülkelere giden Çinli vatandaş sayısı 128 milyonu aştı. Ancak onlardan sadece 1 milyon 500 binlik bir kısmı, Afrika'ya geldiler. Ülkemize gelen Çinli turistlerin sayısı ise sadece 30 bin. Biz bu sayının yeterli olmadığını düşünüyoruz ve 2020 yılına kadar bu sayıyı 500 bine yükseltmeyi istiyoruz. ”


Mzemb, daha fazla Çinli ziyaretçiyi çekmek için gezi kampanyaları, bilgi ve hizmetlere erişilebilirlik gibi açılardan da bir dizi tedbir aldıklarını kaydetti.  Mzemb bu konuda şunları kaydetti:


“Öncelikle gezi kolaylığını artırdık. Örneğin, grup halinde ülkemize gelen Çinli vatandaşlara havaalanı vizesi hizmeti verilmekte. İkincisi, Çinli ziyaretçilerin grup halinde geziyi tercih etmeleri durumunda, biz de Çinli acentelerin bu konuda harekete geçmelerini teşvik ediyor, onlara destek veriyoruz. Son olarak da Zimbabve Havayolları Beijing ve başkentimiz Harare arasında direkt uçuşların yeniden başlatılması için çaba harcamakta. ”


Zimbabve Havayolları 2004 ve 2007 yılında sırayla Beijing-Harare ve Beijing-Guangzhou seferlerini başlatmıştı, ancak daha sonra bu uçuş hatları kapatıldı. Beijing-Harare seferinin yarım yıl içinde yeniden başlatılabileceğini söyleyen Zimbabve Turizm Bakanı Mzemb, ülkesinin Çinli turistlerin ilgisini çekebilecek bir destinasyon olduğunu vurguladı. Mzemb, şöyle konuştu:


“Her şeyden evvel, Zimbabve'de barış ve istikrar var. Bu, ziyaretçileri etkileyen en önemli unsur. İkincisi, ülkemiz misafirperver bir ülke. Son olarak da ülkemizde Victoria Şelalesi ve Büyük Zimbabve gibi bir dizi ünlü mekân bulunuyor. Bunlar, ülkemizin önemli turistik markalarıdır.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor