Yulong Dağı'nda turizme dayalı yoksullukla mücadele verimli

2017-10-12 09:23:46

    Çin'in ünlü turistik bölgelerinden biri olan Yulong Dağı, güney eyaleti Yunnan'a bağlı Li Jiang kentinde bulunuyor. İlk grup 5A dereceli turistik mekân listesine alınan Yulong Dağı'na her yıl dünyanın dört köşesinden turistler akın ediyor. Bölgede turizm hızla gelişirken, yerel ekonomide atılım niteliğinde ilerleme kaydedildi.  

On yıl önce doğa şartlarının çetin, toprağın verimsiz olması gibi olumsuz unsurlar nedeniyle Yulong Dağı'nın yer aldığı bölgede ekonomik gelişme hızı yavaştı. Burada yaşayanların kişi başına yıllık geliri sadece 200 yuan civarındaydı. Buna paralel olarak çocuklar arasında zorunlu eğitim alma oranı da çok düşüktü.
     Yerel hükümet, Yulong Dağı'ndaki yoksulluk sorununu çözmek için harekete geçti ve bölgenin zengin turistik kaynaklarından faydalanarak ekonomiyi kalkındırdı. Öncelikle meyvecilik ve ormancılık sektörü geliştirildi, halk geleneksel Çin ilacı ve Tibet sığırı yetiştirmeye teşvik edildi. Şu anda, bölgede tarım alanlarında sulama altyapısı yüksek seviyede, karayolu ve köprü inşası da gitgide standart hale getiriliyor. Çok sayıda köylü, turizm şirketlerinde istihdam edilmeye başladı.

Yaylanın Kızılı Turizm Şirketi Genel Müdürü He Yunfeng, bölgede yaşayan 600 köylünün şirketinde görev yapmakta olduğunu belirterek, köylülerin kişi başına yıllık gelirinin de eskiye göre 30-40 bin yuan fazla olduğunu söyledi. He Yunfeng bu konuda şunları kaydetti:

“Şirketimizde görev yapanların çoğunu yerli halk oluşturuyor. Burada 326 köylüyü istihdam ettik. Kişi başına düşen aylık gelirleri de 3-4 bin yuan arasında değişmekte. Her yıl çalışanlarımıza özel diğer bölgelere gezi programları organize ediyoruz. ”

Yulong Dağı'nda turistik hizmet sektöründe çalışmanın yanı sıra, sanatsal kapasitesi yüksek olan bazı köylüler, “Gizemli Lijiang” adlı sanat gösterisinde rol alabiliyorlar. Yang Shujun, onlardan biri. Çocukluğundan beri dansı seven Yang, sanat gösterisinde 12 yıldır çalıştığını ve bu iş fırsatının günlük yaşamında büyük değişime neden olduğunu belirtti. Yang bu konuda şöyle konuştu:

“12 yıl önce, ailem son derece yoksuldu. Ancak daha sonra bir yerel yetkilinin tavsiyesiyle gösteriye katıldım ve aylık kazancım en yüksek 5 bin yuana ulaşabiliyor. Kazandığım parayla da evlendim. Çok mutluyum. ”

Bölgede turizmi geliştirirken, zorunlu eğitime katılma oranını artırmak için de çeşitli önlemler alındı. Başarılı ve ailesi yoksul olan öğrencilere mali yardım artırıldı. Yerel turistik şirketlerin de eğitime sermaye ayırması teşvik edildi, reel ekonominin gelişmesi için kapsamlı çalışmalar yürütüldü.

2017 yılında Ganziganban Evlilik Fotoğrafları Çekim Şirketi kuruldu. Şirketin hisseleri 2 bin 453 köylüye verildi. Günümüzde şirketin günlük ağırladığı çift sayısı 50'yi buluyor, kazanılan gelir ise 2 milyon 500 bin yuanı aşıyor. Şirketin yöneticilerinden Yang Hongguang çalışmaları hakkında şunları dile getirdi:

  “Şimdi, biz sadece dışarıdan gelen çekim gruplarına hizmet vermekteyiz. Mevcut çekim seviyemiz, çiftlerin tüm taleplerini karşılamak için halen düşük bir seviyede. Ancak şirketimizin gelişmesiyle birlikte, yakında stüdyo açabilecek ve abonelere doğrudan çekim hizmeti verebileceğiz.” 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor