Büyük Kanal, yeni çehresiyle Beijinglilerle buluştu

2017-10-05 11:18:52

    Bir sonbahar sabahı, başkent Beijing'e bağlı Tongzhou semtinde yer alan Büyük Kanal Orman Parkı'nda, 36 yaşındaki Zhang Hongfeng ile tanıştık. Zhang, Büyük Kanal'ın bulunduğu sahilde yaşayan bir köylü ve burayı çocukluğundan beri yakın dostu olarak görüyor.

     Büyük Kanal, dünyanın en eski ve en uzun yapay nehri kabul ediliyor. Toplam uzunluğu bin 794 kilometre olan Büyük Kanal, kuzeyden güneye doğru Haihe Nehri, Sarı Nehir, Huaihe Nehri, Yangtze Nehri ve Qiantang Nehri olmak üzere Çin'in en ünlü 5 su sistemini kapsıyor. Tarihi bin yıl öncesine uzanan Büyük Kanal, Çinlilerin tarım kültürünün tanığı olmakla beraber Çinlilerin doğa ile uyumunun bir göstergesi.

    Tongzhou semti ve Tianjin kenti gibi küçük ve büyük bölgeler, bu kanal ile komşu olmaları nedeniyle hızla gelişti. Ancak 1980'li yıllarda Büyük Kanal'ın Tongzhou'daki bölümünde çevre koşullarının hiç de iyi olduğu söylenemez. O dönemde daha önce nehirde bolca bulunan ıstakoz ve balıklar kaybolmuş, sahilde yaşayan köylülerin yaşamları, kirlikten ciddi şekilde etkilenmiş ve hatta nehrin bazı kısımlarında susuz kalmıştı.  

Son yıllarda Beijing Belediyesi, kent planlamayı gittikçe geliştirdi, kirlik sorununa da savaş açtı. Büyük Kanal'da yer alan tarlalar yeniden sulak alanlara dönüştürüldü. Büyük Kanal'ın iki yakası yeşillendirildi, nehrin suları da temizlendi. Zhang Hongfeng'in çocukluk dönemindeki Büyük Kanal'a ilişkin güzel hatıraları yeniden canlandı.

Yerel hükümet, sadece kirlilik sorununa etkili çözüm getirmekle sınırlı kalmadı, aynı zamanda, yerli halkın yaşam şartlarını iyileştirmek için de tüm olanaklarını kullandı. Örneğin, Büyük Kanal sahilinde yer alan Zhangxinzhuang köyünde yaşayan 2 binden fazla vatandaş kirli ve gelişmemiş eski yerleşim bölgelerine veda edip yepyeni ve çağdaş standartlara göre inşa edilen bölgelere merhaba dedi.

Tongzhou Su İşleri Müdürü Fang Yajun'un verdiği bilgilere göre, Büyük Kanal'ın Tongzhou semtindeki bölümlerinde 2015 yılından itibaren su tedariki, su yönetimi, nehir yollarında restorasyon, selle mücadele gibi konularda çalışmalar başlatıldı. Haziran 2017'de Büyük Kanal'ın kirlenmiş 19 bölümünde iyileşme görüldü.

Öte yandan, Tongzhou'da başkentin yedek merkezi kurmayı öngören proje de sorunsuz şekilde yürütülmekte. Bu yılın sonunda projenin kapsadığı bölgede atık su geri dönüşüm sisteminin hizmete girmesi ve 2018 yılının sonu itibarıyla da bu sistemin Tongzhou'nun tüm kırsal kesimlerini kapsaması bekleniyor.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Tongzhou tanıtım ofisi başkanı Zha Xianyou basına verdiği demeçte, Büyük Kanal'ın Çin milletinin zorluklara boyun eğmeyerek ilerlemesinin bir simgesi olduğuna işaret ederek, bunun aynı zamanda milli kaynaşma ve birleşmenin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Büyük Kanal'da yürütülmekte olan çalışmaların ekolojik medeniyetin inşası projesinin bir parçası olduğuna dikkat çeken Zha, bu esnada tarihi mirasların korunmasına da büyük önem vereceklerini kaydetti. Zha, önümüzdeki günlerde Büyük Kanal'da ekoloji, kültür ve turizm fonksiyonlarını bir araya getirmek için çabaları yoğunlaştıracaklarını belirtti. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor