Turizm, kırsal kesimde kalkınmaya kapı açıyor

2017-08-17 19:46:40

 Shaanxi eyaletine bağlı Liuba ilçesinin siyah taşlar döşeli eski sokaklarında gezdiğinizde, buraya özgü yoğun otantik havaya hayran kalırsınız. Kapıların önü serbestçe açan çiçeklerle süslü, kapıların başında ise kızıl fenerler asılı, bütün bunlar geleneksel bir Çin tablosu gibi görünmekte.

     Ancak, bu düzenli ilçede on yıl evvel bir umumi tuvalet bile yoktu. Liuba İlçesi Tarım İdaresi Başkanı Le Chunhua bu konuda şunları kaydetti:

“Daha önce ilçemizdeki umumi tuvaletlerin şartları çok düşük seviyedeydi. Diğer kesimlerden gelen ziyaretçiler için doğru düzgün bir umumi tuvalet bile yoktu. Ancak bu durum çoktandır böyle değil. İlçemizde şu an yüksek standartlı umumi tuvaletler var. Turizmin geliştirilmesiyle ilçemiz yepyeni bir çehreye büründü.”

     Le Chunhua, Liuba ilçesine bağlı kasabaların da kendi avantajlarından faydalanarak, turizmi var güçleriyle geliştirdiklerine işaret ederek, köy-kent turizmi entegrasyonu ve endüstriyel kaynaşma konularında kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

     Verilere göre, 2017 yılının ilk yarısında Liuba ilçesinde ağırlanan ziyaretçi sayısı 1 milyon 234 bini aştı, bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 oranında arttı. Elde edilen turizm geliri de geçen yılın ilk yarısına kıyasla yüzde 39 oranında artarak 629 milyon yuanı aştı.

Turizmin gelişmesiyle beraber Liuba ilçesinin altyapı tesislerinin de seviyesi yükseldi, çağdaş yaşam tarzlarının kabul edildi. Lei Chunhua bu hususta şöyle konuştu:

“Çocukken, eve döndükten sonra elbiselerimi değiştirmez, düş almazdım. Ancak, bu tarz çoktan tarihe karıştı. Şimdi biz de kentsel yaşam tarzlarını kabul etmeye başladık. Dışarıya makyajlı çıkıyoruz, kılık kıyafetimize özen gösteriyoruz, modern bir yaşam sürüyoruz.”

Turizm, sadece Liubalıların yaşam tarzlarını değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda onlara iş fırsatı sağladı. 2015 yılında ilçedeki otel ve pansiyon sayısı 2010 yılına göre ortalama yüzde 200 oranında arttı. İlçede kırsal ürünleri satan dükkan sayısı 68'i, turizm sektöründe görev yapanların sayısı ise 3 bini aştı. Binden fazla yoksul aile turizm sayesinde iş buldu.

Liuba ilçesinde yer alan Wanbang Kitabevi, ilçenin en meşhur turistik yerlerinden biri. Pansiyon ve  kafe fonksiyonlarını bir arada getiren kitabevinin sahibi Bai Linju, kent yaşamından bıktığı için Liuba'ya geldiğini anlatarak, burada her gün Çin'in değişik bölgelerinden gelen ziyaretçilerin hikayelerini dinlemekten de büyük zevk aldığını söyledi. Lin Baiju bu konuda bize şunları anlattı:

“Turizmin altın sezonlarında kitap evimizi değişik yaş grubundan turistler ziyaret ederler. Bizde kitap okumak ve su içmek ücretsiz. Bazı öğrenciler okuldan çıktıktan sonra ödevlerini bitirmek için buraya gelirler. Tabii, her hafta sonu etkinlikler düzenliyoruz, çocuklara resimli kitaplar okuyoruz, hikayeler anlatıyoruz.”

Turizm, Liubalıların yaşamını değiştirdi. Onların otantik bir hava içinde çağdaş yaşam tarzını sürdürmelerini sağladı, böylece onların maddi ve manevi ihtiyaçlarını eşzamanlı olarak karşılamış oldu. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor