Shanghai'da Orman Turizmi Festivali

2017-08-10 08:14:42

   Çin Orman Turizmi Festivali 25-27 Eylül'de Shanghai'da yapılacak. Çin Devlet Ormancılık İdaresi ve Shanghai Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen festival, Çin'de ormanlık alanlarda turizmin geliştirmeyi amaçlıyor.

   Festivalin tanıtıldığı basın toplantısı kısa süre önce Shanghai'da yapıldı. Toplantıdan edinilen bilgilere göre, son birkaç yıl içinde Çin'de orman turizmi hızlı büyüme eğilimini korudu. Başlangıçta sadece ormanlık alanlarda gezi turlarından oluşacak turizm faaliyetleri birçok sektörü de etkilemeye başladı.

Festivalin ana şiarı, “Güzel Dağlar Altın, Kar ve Buzlar Gümüş” olarak belirlendi. Shanghai Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Huang Rong, festival süresince çeşitli programların yapılacağına işaret ederek, programlara çok sayıda ziyaretçinin katılmasını beklediklerini vurguladı. Huang Rong bu konuda şunları kaydetti:

“Çin'in çok sayıda eyaletindeki orman kaynakları, festival süresince kapsamlı şekilde sergilenecek. Eyaletler de festival aracılığıyla kendi orman kaynaklarıyla ormanlardaki gezi programlarını halka tanıtacak. Örneğin, festivalde, kuzeydoğu kesimde kar ve buz eğlence programları, kuzeybatıda ise çölde gezi programları ve Shanghai'de Pujiangyuan Orman Gezisi programı hakkında bilgi verilecek.”

Shanghai, dünyaca ünlü bir metropol olduğundan tüm ülkedeki orman kaynaklarının tanıtılması için elverişli bir ortam oluşturabilecek. Çin Devlet Ormancılık İdaresi Turizm Ofisi Başkanı Yang Chao, Shanghai'ın turizm piyasasının dünyada büyük etkiye sahip olduğuna dikkat çekerek bunun, orman turizminin gelişmesine yardımcı olacağını vurguladı. Yang Chao bu konuda şunları kaydetti:

“Çin'de birçok güzel dağ, akarsu ve balta girmemiş orman var. Yani, Çin'in zengin kültürel ve doğal kaynakları bulunuyor. Ancak bunların çoğu tanıtılmadı. Bu festivalle Shanghai'ın büyük turistik etkisinden faydalanarak Çin'deki orman kaynaklarını dış dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz.”

Ormancılık, hayli büyük gelişme potansiyeline sahip bir sektör. Orman turizmi de sosyal yatırımları en çok çeken sektörlerden biri, bu yatırımlar 140 milyar yuanı aştı. Çin Devlet Ormancılık İdaresi Başkan Yardımcısı Liu Dongsheng, son birkaç yıl içinde Çin'deki orman turizminin iyi gelişme eğilimini koruduğuna işaret ederek, sektöre ilginin her geçen gün arttığını vurguladı. Liu Dongsheng şöyle konuştu:

“2016 yılında Çin'de orman gezilerine katılan turist sayısı 1 milyar 200 milyonu aştı, elde edilen gelir ise 950 milyar yuana ulaştı. Bu yılın ilk yarısında turistik hizmet sunulan ormanlık alanlara giden ziyaretçi sayısı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artarak 700 milyonu aştı. Ormanda rehabilitasyon,  dağ sporları ya da buz ve kar sporları gibi bir dizi yeni sektör doğarak hızla gelişiyor. ”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor