Tarihi ve kültürel bir kavşak: Chongqing

2017-07-27 15:25:26

Kültürel güçler Chongqing'in tarihini ve kaderini şekillendirdi.

Moğol ordusu 1259'da Orta Asya'yı geçerek Avrupa'ya ulaştığında onları durdurabilecek bir güç yok gibiydi, ta ki Doğu'dan beklenmedik bir haber gelene kadar. Moğol lideri Mengü Han, Çin'in güneybatısında yer alan Chongqing'in yakınlarında bir savaşta yaşamını yitirmişti. Bu haber Moğol ordusunda paniğe yol açtı ve Mengü kardeşler arasında düşmanlık çıkardı. Neticede, Moğol ordusu geri çekildi.

Mengü Han'ın öldüğü Diaoyu Kalesi, 700 yıldır Chongqing'in Hechuan bölgesinde bir tepede bulunuyor. Kale, UNESCO dünya mirasları listesinde. 

2012'den beri devam eden kazılarda Moğollara direnen 4600 askerden oluşan son Çin birliğinin karargahı keşfedildi.

Kazıların sorumlusu Chongqing Kültürel Miraslar Araştırma Enstitüsü Başkanı Yuan Dongshan, “Song Hanedanı zamanında Mengü Han öncülüğündeki güçlü ordu, kuzeyden Çin imparatorluğunun stratejik arka bahçesine, Sichuan'a kadar ilerledi. Moğollara direniş yalnızca Chongqing'i çevreleyen dağlarda organize edilebilirdi.” dedi.

Arkeologların 20 bin metrekarelik bir alan keşfettiklerini belirten Yuan, bu alanda imparatorluk ofisleri, garnizonlar ve depoların yer aldığını ifade etti. Buradaki mimari yapılar savaş için tasarlanmıştı.

Song Hanedanı (960-1279) Çin'in kültürel ve ekonomik olarak en gelişmiş hanedanlarından biri. Pusula, barut, kağıt ve matbaa bu dönemde keşfedilerek İpek Yolu aracılığıyla dünyaya ulaştı.

Arkeologlar ayrıca, bu alanda Çin'in dünyanın en güçlü ülkesi olduğu döneme, Tang Hanedanına (618-907) ait kalıntılar da buldular. 

Yuan'in verdiği bilgilere göre, Moğollarla bu savaş, tarihi gidişatı bir nebze şekillendirdi, fakat Doğu'nun gelişimini tamamen değiştirdi. Mengü Han ölmeseydi, kardeşi Kubilay Han Çin'in başına geçip Büyük Han olamayacaktı, 1271'de Yuan Hanedanını kurup günümüzdeki Beijing'de Dadu'yu inşa edemeyecek ve Doğu Asya'da farklı kültürler ve etnik grupların kaynaşmasını hızlandıramayacaktı.

Dünyanın en büyük Buda heykellerinden olan 12,5 metrelik Buda heykeli, Chongqing'in Hechuan bölgesinde, Bin Buda Mağaraları'nda oturuyor. Heykel, binden fazla yıl önce Çin ve Hindistan arasındaki iletişimin bir kanıtı. 

Bunun yanında, İkinci Dünya Savaşı'nda Chongqing, geçici bir başkent ve Uzakdoğu Asya'nın askeri güçlerinin üssü idi. Japonlar, Hechuan'ı sekiz kez bombaladı, yüzlerce sivilin ölümüne neden oldu.

35 milyon Çinli asker ve sivil, Japonlara Karşı Direniş Savaşı'nda (1937-1945) hayatını kaybetti ve yaralandı. Onların kendilerini feda etmesi milyonlarca askerlik Japon birliklerinin Pasifik'e dökülmesini engelledi.

Çin Komunist Partisi'nin Hechuan Komitesi'nden Lu Bo, insanların artık Chongqing'in tarihi ve dünyadaki yerini anladıklarını, bölgenin sağlıklı ekonomisinin tarihi alanları tehdit etmekten ziyade onları koruduğunu dile getirdi.

“Kültür Devrimi” darbesini yıkan Chongqing idi (1966-76). Tarihi yapıtların yanı sıra yerel ekonomi de zarar gördü, ancak 1,5 milyon kişiye ev sahipliği yapan bölge, yeni fırsatlara kucak açtı.

10 yıl önce Hechuan'ın başlıca endüstrisi tarımdı. Şimdi bölge otomotiv, sağlık ve telekomunikasyon sektörlerinin önemli bir üssü haline geldi.

Chongqing, Çin'in batı kesimindeki en büyük metropolü, 30 milyon kişinin barınağı ve yeniden canlanmanın odak noktası. Chongqing Belediyesi, son 3 yılda Çin'in en yüksek hızlı ekonomik büyümesinin burada gerçekleştiğini bildirdi. Dünyanın en güçlü 500 işletmesinden 200'den fazlası Chongqing'de.

Yüzlerce yıl önce Moğolların geçiş noktası olan Chongqing, şimdi dünya nüfusunundan yüzde 60'ına sahip ve küresel ekonomik büyümenin yüzde 30'unu oluşturuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor