Lüksemburg: Zhengzhou'ya direkt uçak seferini açmaya hazırız

2017-06-22 10:23:26

Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, kısa süre önce Çin'e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Bettel, Beijing'in yanı sıra, Çin'in orta kesiminde yer alan Henan eyaletinin merkezi Zhengzhou'yu da gezdi. Bu, Bettel'in ilk Zhengzhou ziyareti oldu.

Bettel, Zhengzhou ve Lüksemburg arasında hizmete giren kargo uçak hattını takdirle değerlendirerek, yakında Lüksemburg ile Zhengzhou arasında siviller yönelik direkt uçak seferinin de düzenlenmesini arzuladıklarını dile getirdi.

Henan Sivil Havacılık Şirketi, 2014 yılında Lüksemburg Uluslararası Hava Ulaştırma Şirketi'nin bir miktar hissesini alarak, Zhengzhou- Lüksemburg kargo uçak hattını hizmete açtı, böylece Çin ile Avrupa arasında "hava İpek Yolu" nu kurdu. Kargo seferinin açılması, eski İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasına dinamizm kattı. Lüksemburg Başbakanı Bettel, Zhengzhou ve Lüksemburg arasında hava bağlantısının güçlendirilmesine olumlu baktıklarını söyleyerek şunları kaydetti:

"Lüksemburg'un başbakanı olarak, Henan ve Lüksemburg arasında havayolu ulaşım işbirliğini güçlendirmekten büyük gurur duyuyorum. Başlangıçta, bu uçak hattında haftada sadece iki veya 4 sefer düzenleniyordu, şimdi ise bu sayı 15' e yükseltildi. "

Zhengzhou-Lüksemburg kargo hattının açılmasından bu yana geçen 3 yıl içinde bu hatta hizmet giderek iyileştirildi. Lüksemburg'a taşınan kargoların hacmi, Zhengzhou havalimanının yıllık kargo hacminin yüzde 25'ini oluşturuyor.

İki bölge arasında ticaret ve ekonomi bağlantısının güçlendirilmesiyle kültür ve turizm alanlarındaki değişim de günden güne artmakta. Bettel son ziyaretiyle dünyaca ünlü Shaolin Tapınağı'nı da gezerek, tapınağın sorumlusu Shi Yongxin eşliğinde dövüş sanatları gösterisini izledi. Bettel ayrıca, bölgenin turizm projelerini yerinde inceledi. Bettel Zhengzhou'nun kültürünün kendisinde bıraktığı izlenimleri şöyle aktardı:

"Zhengzhou'da Xinzheng Havalimanı'nın yeni terminalini ziyaret ettim. Burası bende derin bir izlenim bıraktı. Bu ziyaretimde Henan'daki sosyal ve ekonomik gelişmeleri yakından inceledim, ayrıca, buradaki kültür ve gelenekler hakkında somut bilgi edindim. "

Bettel, Zhengzhou ve Lüksemburg arasında sivillere yönelik direkt uçak hattının açılmasının büyük önem taşıdığına işaret ederek, şöyle konuştu: 

"Zhengzhou ve Lüksemburg arasında yolcu taşımaya başlamak, iki tarafın halklarının yaşamını kolaylaştırabilir, onlara refah getirebilir. Bununla birlikte, Lüksemburg'da daha fazla Çinli ziyaretçiyi ağırlamak istiyoruz. Böylece iki ülkenin halkları arasındaki dostluğu da pekiştirilecektir."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor