Çin'de biyolojik çeşitlilik korunuyor

2017-06-08 08:39:04

22 Mayıs, Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü. Çin Çevre Koruma Bakanlığı aynı gün bir açıklama yaparak, Çin'in BM Biyolojik Çeşitlilik Antlaşması 2020 Hedefleri'ne öngörülen tarihten önce ulaştığını bildirdi.

Çin'in çalışmaları neticesinde panda, Kuzeydoğu Kaplanı (Sibirya Kaplanı) ve Tibet Antilobu gibi nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan yabani hayvanların sayısında istikrarlı artış görüldü.

Biyolojik çeşitlilik, insanoğlunun yaşam zemini. Çin Çevre Koruma Bakan Yardımcısı Huang Runqiu kısa süre önce düzenlenen bir basın toplantısında yaptığı açıklamada Çin'in biyolojik çeşitliliği koruma yönündeki çabalarını özetledi. Huang, Çin'de yer alan çeşitli kademelerdeki karasal koruma alanlarının toplam yüz ölçümünün 1 milyon 700 bin kilometrekareyi bulduğuna işaret ederek, bunun Çin topraklarının yüzde 18'ini oluşturduğunu söyledi. Ülkesinin BM Biyolojik Çeşitlik Antlaşma 2020 Hedefleri'ne öngörülen tarihten önce ulaştığını vurgulayan Huang Runqiu şöyle konuştu:

"Çin'deki ormanlık alanların oranı yüzde 21,66'yı, çayırlıklarda bitki örtüsünün kapladığı alanın oranı ise yüzde 54'ü, çeşitli kademelerdeki koruma alanlarının yüz ölçümü ise 1 milyon 700 bin kilometrekareyi buluyor. Koruma alanlarının yüz ölçümü Çin topraklarının yüzde 18'ini oluşturuyor, böylece BM'nin yüzde 17'lik hedefine ulaşmış olduk. Tabii, çeşitli turistik derecelerdeki tarihi kalıntılar da etkin şekilde korunuyor. Panda, Kuzeydoğu Kaplanı, Tibet Antilobu ve Yangtze Timsahı gibi değerli yabani hayvanların sayısında istikrarlı artış görüldü. "


Çin, biyolojik çeşitliliğin korunmasında gözle görülür bir ilerleme kaydederken, çok sayıda sınamalarla da yüzleşiyor. Örneğin, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan bazı yabani hayvanların yaşam alanlarının yüz ölçümünde düşüş yaşandı. Nüfusun giderek artmasıyla birlikte, yeşil alanların yüz ölçümü de azaldı. Dolayısıyla biyolojik çeşitliliği koruma çalışmalarının, uzun ve zor bir süreç olacağı öngörülüyor.

Bakan Yardımcısı Huang Ruaqiu, biyoçeşitliliği koruma çalışmaları kapsamında önümüzdeki günlerde doğayı iyileştirme çabalarını güçlendireceklerini, ekolojik sistemin zenginleştirilmesi, biyoçeşitliğinin artırılması gibi tedbirler alacaklarını kaydetti. Huang Runqiu bu konuda şöyle konuştu:

"Biyolojik çeşitliğinin korunması çalışmaları dahilinde denetimi güçlendireceğiz. Yabani hayvanlar için önemli yaşama bölgeleri ile ekolojik açıdan hassas bölgelerin listesi hazırlanacak. Koruma alanlarında biyolojik kaynakların korunması ve denetimi güçlendirilecek. Orman, göl, nehir, sulak arazi ve deniz gibi ekolojik sistemin parçaları istikrarlı şekilde korunacak. "

"Biyolojik çeşitlilik daha çok turist çekiyor"

22 Mayıs, Dünya Biyolojik Çeşitlik Günü. Bu günün ana şiarı, biyolojik çeşitlilik ve sürdürülebilir turizm olarak belirlendi. Çin Ulusal Turizm İdaresi Başkan Yardımcısı Li Shihong, turizm ve ekolojinin birbiriyle sıkı bağlantılı olduğuna işaret ederek, biyolojik çeşitliliğin çok sayıda turistin ilgisini çektiğini, elde edilen turizm gelirinin ise doğayı iyileştirme çalışmaları için sermaye sağladığını vurguladı. Başkan Yardımcısı Li bu konuda şunları kaydetti:

"Çin'de geçen yıl ağırlanan yerli turist sayısı 4 milyar 400 milyonu aştı. Yabancı turist sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 8 oranında arttı. Bu kadar büyük bir artış, elbette ki dev ekonomik fırsat anlamına geliyor. Örneğin, turizm geliri, gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 10,2'sini oluşturuyor. Ekolojik ortam iyi, ancak bu ekolojik sistemin rasyonel boyutta geliştirilmesi de gerekiyor. Yalnız bu yolla ekolojik ortam dengeli ve etkin şekilde korunabilecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor