Guizhou'lu köylülerin gelir kaynağı: Turizm

2017-05-31 16:12:41

Çin'in güney eyaleti Guizhou'da turizm, köylülerin en büyük gelir kaynağı haline geldi. Son yıllarda turizmin gelişmesiyle birlikte Guizhou'da yaşayan köylüler, tarım faaliyetlerinin yanı sıra turizme yönelmeye başladı.

Guizhou, Çin'in 56 etnik grubundan birkaçının yoğun olarak yaşadığı bir eyalet. Bu etnik gruplar arasında Miao, Dong, Buyi, Tujia, Yi, Bai ve Han gibi azınlıklar yer alıyor. Guizhou eyaletinde nüfus yoğunluğu en fazla olan etnik gruplar ise Han, Miao ve Dong.

Yerel hükümet, son yıllarda Guizhou'nun etnik kültürünü ve ekolojik ortamını koruma ve halka yeni gelir kaynakları yaratarak yoksulluğu azaltma çalışmalarını ilerletiyor. Bu doğrultuda Guizhou'lu köylülerin hayatında turizm önemli bir yer tutuyor.

2016 yılına ait turizm verilerine göre, Guizhou'da ağırlanan turist sayısı 242 milyona ulaştı, elde edilen turizm geliri ise 107 milyar 87 milyon yuanı (yaklaşık 15,55 milyar ABD Doları) buldu.

"Köylüler turistik faaliyetlerimizi destekliyorlar"

Rongjiang ilçesine bağlı Sanbao Köyü'nde Dong azınlığı yaşıyor. Köyün yetkilisi Lai Shuqing, CRI muhabirine yaptığı açıklamada, merkezi hükümetin "Çin köylerinin yeniden inşası" programı kapsamında Sanbao Köyü'ne maddi destek sağladığını, bu destek sayesinde tarımsal üretim çalışmaları, köylülerin turizm eğitimi gibi faaliyetleri gerçekleştirebildiklerini ifade etti. Sanbao'da tarım, kültür ve turizm faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Lai, 2002 yılından bu yana Sanbao'yu kalkındırma çabaları neticesinde dikkate değer bir ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Lai, "Köylüler gerçekleştirdiğimiz turistik faaliyetleri destekliyorlar. Tarımsal üretim konusunda da köylüler çok çalışkanlar. Köyümüz öncesine göre daha güvenli. Çevre koruma çalışmalarımız da iyi sonuçlar veriyor. Köylülerin bakış açıları, fikirleri zamanla değişti, önceki gibi değil. Eskiden köyümüzün sokakları çöplerle ve hayvanların dışkılarıyla doluydu. Şimdi daha temiz. Köy sakinlerinin yaşam koşullarında ve gelirlerinde iyileşme var." diye konuştu.


Sanbao Köyü sakini Yang Chaojing, Dongların geleneksel çalgısı Pipa sanatçısı. 62 yaşındaki Yang, çocukluğundan beri Pipa çalıyor. İlerleyen yaşına rağmen Dong kültürünü dışa tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak için çalışmaya devam edeceğini söyleyen Yang, Sanbao'da turizmin gelişmesiyle birlikte hayatındaki değişimleri CRI muhabirine şöyle aktardı:

"Buradaki turistik faaliyetler ilk olarak 1980'lerin sonunda başladı. O zaman Amerika'dan bir grup gelmişti. Onların ardından daha çok turist gelmeye başladı. Köyümüzde turizmin geliştiğini gördükten sonra ben de bir dükkan açtım. Dükkanımda geleneksel Dong kıyafetleri var. Turistler bu kıyafetleri giyiyorlar, ben de fotoğraflarını çekiyorum."

Dükkanını 2000 yılında açtığını söyleyen Yang, Sanbao'ya çok sayıda yabancı turistin geldiğini vurgulayarak, daha önce kendi evinde ve dükkanında Türkiye, Fransa ve Avustralya gibi çeşitli ülkelerden konuklar ağırladığını dile getirdi.

Turizm sayesinde birçok köylü istihdam ediliyor

Bununla birlikte turizm, Guizhou'lu köylüler için yeni istihdam fırsatları da yaratıyor. Guizhou'nun Leishan ilçesine bağlı Xijiang köyünde yaşayan Li Wenfang, yıllar önce Miao kıyafetlerinden koleksiyon yapmaya başladı. Li, daha sonra bu kıyafetleri sergilediği bir müze açtı. Aynı zamanda müzede Miao kıyafetleri üretmeyi sürdüren Li, bu iş için ücra bölgelerdeki köylülere iş fırsatı vererek onlara farklı bir gelir kapısı açıyor.

Guizhou Xijiang Ayou Etnik Kültür Müzesi'nin Başkanı Li Wenfang, köylülere sağladığı iş imkanı konusunda CRI muhabirine bilgi verdi. Li, "Burada çalışan 8 elemanım var. Xijiang sakinlerinin hepsi turizm sayesinde bir şekilde para kazanıyor. Benim iş verdiğim kişiler uzak köylerden geliyor. Burada onlara kumaş dokumayı, nakış işlemeyi öğretiyoruz. Günlük kazançları 100 yuan (yaklaşık 14 ABD Doları). Haftada iki gün tatilleri var. Aylık olarak yaklaşık 3000 yuan (yaklaşık 435 ABD Doları) kazanıyorlar. Ayrıca onlara ücretsiz konaklama imkanı da sağlıyoruz. Bu koşulları kendi köylerinde bulmaları zor" dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor