Çin'de bilimsel ve teknolojik turizm merkezleri açıklandı

2017-04-27 15:43:38

Çin Ulusal Turizm İdaresi ve Çin Bilimler Akademisi kısa süre önce turistik hizmete açılan bilim ve teknoloji merkezlerinin listesini açıkladı.

Guizhou eyaletine bağlı Qiannan bölgesinde yer alan ve 500 metre çaplı dünyanın en geniş radyo teleskobu (FAST), Hubei eyaletine bağlı Üç Boğaz Barajı, Gansu eyaletinde bulunan Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi gibi tesisler listeye alındı.

Çin hükümeti son yıllarda arza dayalı turizm sektörünü geliştirmek için harekete geçerek bilim ve turizm arasındaki kaynaşmayı yoğunlaştırdı. 2016 yılında Çin Bilimler Akademisi ve Çin Ulusal Turizm İdaresi arasında bu konuda ortak çalışma ve diyalog mekanizması kuruldu. İki kuruluş ileri teknolojili turistik ürünlerin geliştirilmesi için ortak çaba harcamayı kararlaştırdı. Bilimsel ve teknolojik turizm merkezleri listesi, bu yönde atılan önemli bir adım niteliğinde. Çin Ulusal Turizm İdaresi Planlama Ve Maliye Dairesi Başkan Yardımcısı Wu Kefeng bu konuda şunları kaydetti:

"İki kuruluş, ülke genelinde yetkili bir dizi turizm merkezini seçti. Liste hazırlanırken bu merkezlerin ileri teknolojisi ve turistik kaynakları göz önünde bulunduruldu. Merkezlerin konaklama kapasitesi, altyapı tesisleri, piyasa potansiyeli gibi konularda incelemeler yapıldı. Böylece Qiannan bölgesinde yer alan radyo teleskobu FAST, Çin Bilimler Akademisi'nin Zijin Dağı Gözlem İstasyonu, Qingdao Deniz Keşif Gemisi, Çin Bilim Müzesi gibi 10 kurumu ilk grup listeye aldı."

Edinilen bilgilere göre, Qiannan bölgesinde yer alan FAST, yüzey genişliği, çözünürlüğü ve kapsamlı kapasitesiyle dünyada en ileri düzeyde bulunuyor. Teleskobun yerküre dışındaki medeniyetleri arama kapasitesi, dünyada mevcut donanımlara göre 5 ila 10 kat daha yüksek durumda. FAST'in üst düzey yetkililerinden biri olan Cun Caihong, projeyi yüksek takdirle değerlendirdi:

"FAST'in ana araştırma hedefi, nötral hidrojen, karanlık madde ve karanlık enerji gibi uzayın doğuşuna dair ipucu verebilen maddeleri araştırmaktır. Bunun yanında FAST, pulsarları ve ölü sabit yıldızları da izleyebilir. Örneğin, güneşin de öldükten sonra pulsara dönüşme ihtimali var. Pulsarlar ölmek üzere olsa da halen radyo dalgaları gönderebiliyor ve dünyayı taradığında onu görebiliriz. Dolayısıyla teleskop uzay ve gök bilimleri araştırmaları için büyük bir işleve sahip. Son olarak FAST, gezegenler ve yıldızlar arasındaki radyo dalgalarını da keşfedebiliyor, yani yerküre dışındaki medeniyetleri keşfetmek de mümkün olabilir "

Wu Kefeng, ayrıca bilimsel ve teknolojik turizm merkezlerinin bilimin yaygınlaştırılması ve turizmin geliştirilmesine de güç katacağını kaydederek şöyle konuştu:

"İlk grup listenin yayımlanması, hem bilim ve teknoloji hem de turizm sektörünün geliştirilmesine dinamizm katacaktır. Önümüzdeki günlerde Çin Ulusal Turizm İdaresi ve Çin Bilimler Akademisi, ortaklaşa çaba göstererek daha fazla bilimsel ve teknolojik turizm kaynağını ortaya çıkaracak ve bu yönde kaliteli gezi ürünlerini ziyaretçilere sunacaktır. "

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor