Çin'in turizm piyasası yeni yılda canlanıyor

2017-02-23 08:24:19

Çin'in turizm piyasası yeni yılda canlanıyor

   Yeni yılda Çin'in çeşitli bölgelerinde turizm sektörünün gelişmesinin yoğunlaştırıldığı, çeşitli kademelerdeki yönetimlerin turizm piyasasını geliştirmek için kapsamlı çalışmalar yürütmekte oldukları bildirildi.

   Başkent Beijing'in komşusu Hebei eyaleti, yeni yılda 100 turizm projesine toplam 80 milyar yuan yatırım yapacak. Bu projeler arasında turistik kasaba ve tatil köyü inşası yer alıyor.

   2017 yılında Hebei'de ağırlanan yerli ve yabancı turist sayısının 520 milyonu aşacağı, elde edilen turistik gelirin ise 580 milyar yuana ulaşacağı öngörüldü.

  Bununla birlikte, Hebei yerel hükümeti, 2. Hebei Turizmi Geliştirme Konferansı'nı başarıyla düzenleyerek eyalet için etkili bir turizm markası oluşturmayı hedefliyor. Eyalet hükümeti, turizme ilişkin altyapı tesisleriyle kamu hizmetleri yapılandırmasını güçlendirmeyi de sürdürüyor.

  Ayrıca, reform, kalkındırma ve ulaştırma gibi alanlarda faaliyet gösteren kamu kuruluşlarıyla işbirliği yapılarak, bir dizi turistik projenin uygulanmasının hızlandırılması, çok sayıda turistik mekanın inşasının güçlendirilmesi, böylece eyalette turizm sektörüne yeni itici güçler sağlanması hedefleniyor.

Hebei yerel hükümeti, turizm alanında idari yönetim mekanizmasında da inovasyon yapmayı, turistik mekanların denetim mekanizmasını iyileştirerek, turistik yatırım ile finansman sistemini yenilemeyi planlıyor.

Guangdong, turistik yatırım ve tüketimi artıracak

2017 yılında turizm alanında Çin'in güçlü eyaleti konumuna gelen Guangdong da turizmde inovasyon stratejisini sürdürecek. Guangdong eyalet hükümeti, inovasyon, koordinasyon, yeşil, dışa açık ve paylaşım ilkeleri temelinde tedariğe dayalı turizm reformunu hızlandırarak turistik yatırımlarla tüketimi artırmak için çalışıyor.

2017 yılında Guangdong eyaletinde elde edilen turistik gelirin yüzde 11,5 oranında artarak 1 trilyon 156 milyar yuana ulaşması, bölgede ağırlanan ziyaretçi sayısının 390 milyonu aşması bekleniyor.

Guangdong Turizm İdaresi Başkanı Zeng Yingru, 2017 yılında Guangdong eyalet hükümetinin turizm sektörünü kalkındırmayı sürdüreceğine işaret ederek, bu alanda bilimsel planlamayı güçlendireceğini, reform ve inovasyonu devam ettireceğini ve köy turizminin gelişmesini hızlandıracağını vurguladı. Zeng Yingru'un verdiği bilgiye göre, Guangdong eyaleti, 2017 yılında Bir Kuşak-Bir Yol inşasından doğan fırsatlardan faydalanarak, internete dayalı turizmi geliştirecek ve ziyaretçilere kaliteli kamu hizmeti sunacak. Ayrıca, turizm piyasasında denetimin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek.

Qingdao'nun hedefi de turizmde inovasyon

2017 yılında Çin'in ünlü sahil kenti Qingdao'da da turizmin gelişmesi hızlandırılacak. 2016 yılında Qingdao'da gerçekleştirilen turistik tüketimin yüzde 13 oranında artarak 150 milyar yuana ulaştığı, kentte ağırlanan ziyaretçi sayısının yüzde 7 oranında artarak 80 milyonu aştığı bildirildi.

Qingdao Belediyesi, yeni yılda turizm alanında inovasyona dayalı reformu güçlendirmeye devam edecek. Belediye, kısa süre önce turizmi geliştirme sisteminin iyileştirilmesine dair bir plan yayımladı. Plana göre, Qingdao'da turizmi geliştirme komitesi kurulacak, sektörün kapsamlı koordinasyonu pekiştirilecek. Belediye, uzun süredir turizm sektörünü zora sokan yatırım sıkıntısını çözmek için ise 1 milyar yuan tutarında Qingdao Turizmi Geliştirme ve Yönlendirme Fonu kurarak kentte faaliyet gösteren turizm şirketlerine güçlü finansman desteği sağlamaya hazırlanıyor.

Öte yandan, Qingdao kentinde 2016 yılında 80 turistik projeye 300 milyar yuan yatırım yapıldı, ziyaretçilere kaliteli turizm ürünleri sunuldu. Tüm bu çalışmaların, turistlerin tatmin oranının giderek artmasını sağladığı bildirildi.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor