Çin ile Avustralya turizm işbirliğini yoğunlaştırıyor

2017-02-16 10:47:11

Çin-Avustralya turizm yılı etkinliği kısa süre önce Sidney Tiyatrosu'nda görkemli bir törenle başladı. Turizm yılı etkinliğinin, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığın geliştirilmesine dinamizm katması bekleniyor.

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Avustralyalı mevkidaşı Macolm Turnbull etkinliğin açılış törenine birer kutlama mesajı gönderdi.

Li Keqiang mesajında, kültürel etkileşimin Çin-Avustralya ilişkilerinin önemli dayanağı olduğuna işaret ederek, geçen yıl iki ülke arasında gerçekleştirilen turistik ziyaretlerin 2 milyon kişiyi bulduğuna dikkat çekti. Li, turizm yılı etkinliğinin halklar arası ilişkilerin yoğunlaştırılmasına güçlü zemin hazırlayacağını söyledi.

Turnbull ise mesajında, Çin'in Avustralya'nın en değerli turistik pazarı olduğunu vurgulayarak, geçen yıl ülkesinde ağırlanan Çinli turist sayısının 1 milyon 200 bine ulaştığını belirtti. Turnbull, iki ülkenin gelecekteki fırsatlardan birlikte faydalanacaklarının altını çizdi.

Çin Ulusal Turizm İdaresi Başkanı Li Jinzao turizm yılı etkinliğinin açılış töreninde konuşma yaptı. Li, konuşmasında, etkinliğin iki ülke için dev bir fırsat anlamına geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Avustralya'nın turizm gelirini oluşturan her 5 dolardan biri, Çinli turistlerden kaynaklanıyor. Buna paralel olarak, Çin, Avustralya'yı önemli bir turistik pazar olarak görmekte. Avustralya, şu an Çin'in 7. büyük dış turizm piyasası konumunda. Bu nedenle iki ülkenin gelecekte işbirliğini artırma potansiyeli büyük."

Avustralya Turizm İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, 2015'te Avustralya'yı ziyaret eden yabancı turist sayısı bakımından Çinliler ikinci sırada yer alırken, turistik harcama açısından Çin birinciliğini korudu. Çinli turistlerin Avustralya'da yaptığı kişisel harcamalar, 2015 yılında 8 milyar Avustralya Doları olurken, 2016 yılında 10 milyar Avustralya Doları'na ulaştı. Bu sayının 2020 yılına kadar 13 milyar Avustralya Doları'nı bulacağı öngörülüyor.

Avustralya Turizm, Ticaret ve Yatırım Bakanı Steven Ciobo etkinliğin açılış töreninde yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki kültürel ve turistik temasları olumlu karşıladıklarını kaydetti. Ciobo bu konuda şunları söyledi:

"Çin, günümüzde Avustralya'nın en büyük ziyaretçi kaynağı konumunda. Elbette, gün geçtikçe daha fazla Avustralyalı da Çin'e gitmekte. Biliyoruz ki, Çin, Avustralya'nın da yer aldığı Asya-Pasifik bölgesindeki en önemli güçtür. "

Edinilen bilgilere göre, 2017 Çin-Avustralya turizm yılı etkinliği kapsamında, "Pandaların Avustralya Yolculuğu", Çin turizm fuarı, "Çin-Avustralya Gençlik Diyalogu" ve "Çin'in Güzel Yemekleri Haftası" gibi bir dizi program ziyaretçilere sunulacak. Ayrıca başkent Beijing, Shanghai, Xian, Guilin ve Guangzhou gibi Çin'in birçok kenti ve tarihi İpek Yolu ile Yangtze Nehri'ni kapsayan gezi programları tanıtılacak. Avustralya bakanı Ciobo, turizm yılı etkinliğinin iki ülkeye daha fazla fırsat getirebileceğini ifade ederek şöyle konuştu:

"İki ülke arasındaki turistik temaslar yoğunlaştıkça, iki halkın karşılıklı anlayışı da artacaktır. Turizm dâhil birçok alanda işbirliğimiz yoğunlaştıkça, önümüzdeki fırsatlar da çoğalacaktır."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor