Çinli yatırımcılar ile turistlerin yeni gözdesi: Tayland

2017-02-09 18:23:54

Çin, çeşitli alanlarda Tayland'a sağladığı destekle ülkenin ekonomik büyümesine katkı yapıyor. Tayland, Çin'den çektiği doğrudan yatırımlardaki artışın yanında, Çinli turistlerin ülkeye ilgisinin çoğalmasıyla da büyük gelir elde ediyor.

Bir Kuşak-Bir Yol inşasının hızlandırılmasıyla birlikte, yabancı ülkelerde yatırım yapan Çinlilerin sayısında artış görüldü. ABD ile AB ülkelerinin yanı sıra, Güneydoğu Asya ülkeleri de Çinli yatırımcılarının gözdesi haline geldi.

Tayland Kasikor Bankası tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2013 yılında Tayland'da ağırlanan Çinli ziyaretçi sayısında büyük artış görüldü. Her geçen gün daha fazla Çinli iş adamı, Tayland'ın emlak piyasasına yatırım yapıyor.

Çinli yatırımcılar, Tayland'daki faaliyetleriyle şahsi kazanç elde etmenin yanı sıra, yerel halka da önemli fırsatlar getiriyorlar. Tayland Zhenghua Uluslararası Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ma Jianbuo, Çin'in yatırımlarının yerel şirketlere gelişme fırsatları getirdiğini bildirdi. Ma bu konuda şunları kaydetti:

“Çinlilerin Tayland'a yatırım yapması, yerel ekonomiyi kalkındırıyor. Tayland ekonomisinin birkaç yıl önceki durumu iyi değildi. Çinli yatırımcıların sağladıkları katkılarla, bilhassa Çinli turistler sayesinde, yerel halka yeni iş fırsatları doğdu, Tayland'ın ekonomisi de mevcut sınamaları aşma imkanı buldu.”

 Çin'in pek çok dev şirketi Tayland Bank of China, geçen yıl Tayland'da şube açtı, Çin Uluslararası Havayoları da Çin'den Tayland'a sefer sayısını artırdı. Bütün bunlar, Tayland'a önemli fırsatlar getirdi. Tayland Meclisi Ticaret ve Fikri Mülkiyet Hakları Komisyonu Başkanı Suraphol Kietchaiyakorn, Çin'in ortaya koyduğu Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifinden etkin şekilde faydalanacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Biz, Chiengmai kentinde Çin-Tayland Ticaret Merkezi'ni kuracağız. Yani, Çin mallarını satan yeni bir pazar oluşturacağız. Pazarın müşterilerinin bir bölümünü Tayland vatandaşları, diğer bölümünü ise ASEAN ülkelerinden vatandaşlar oluşturacak. Yani, biz, Bir Kuşak-Bir Yol inşasının getirdiği fırsatları değerlendirerek, Çin-Tayland ticaretinin gelişmesine dinamizm katacağız.”

Chiengmai kenti, Tayland'ın başkenti Bankok'a kıyasla daha az tanınıyor, ancak turizm potansiyeli büyük durumda. Gün geçtikçe daha fazla Çinli turist Chiengmai'i ziyaret ediyor. Çin'in Chiengmai başkonsolosu Ren Yisheng, kentin Çin'den çektiği yatırımlara ilişkin değerlendirmede bulundu. Ren, Çinli şirketlerin Chiengmai'ye ilgisinin artmakta olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tayland'ın kuzeyine yatırım yapan Çinli sayısı, Bankok'a yatırım yapan Çinli sayısına göre az. Ancak, Chiengmai gibi Tayland'ın kuzeyindeki bölgelerin şöhretinin artmasıyla birlikte, Çinli yatırımcıların bu bölgelere yapacağı yatırım da artacak. Çin'in bazı büyük kamu şirketleri de Chiengmai'de şube açtı. Bu şirketlerin mevcut yatırım hacmi o kadar büyük olmasa da, Tayland'ın kuzey bölgelerine ilgileri büyük. Önümüzdeki günlerde buraya daha büyük yatırımın olacağına inanıyorum.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor