Yunnan'da Yi'lere özgü "On İki Hayvan Tanrısı Dansı"

2016-12-21 18:09:58

Çin'in güneybatısında yer alan Yunnan eyaletine bağlı Nanjian ilçesi, Yi etnik grubuna ait görenek ve gelenekleri keşfetmek için ideal bir seçenek. Turist olarak burada eşsiz doğa manzaralarını seyretmenin yanı sıra, Yi şarkıları ve danslarını seyretmek de mümkün.

Gerçi Yi danslarında, yoğun bir yaşam havası hâkim. Dansların ülke çapında tanıtımının gittikçe artmasıyla birlikte, yerli ve yabancı turistlerin bu danslara olan ilgisi de arttı. Günümüzde Yi dansları, artık Nanjian ilçesinin turizm sembolü haline geldi. Bugünkü programda sizleri Nanjian ilçesine götürüp buranın ünlü "On İki Hayvan Tanrısı Dansı"nı birlikte seyredelim.

"On İki Hayvan Tanrısı Dansı"ndaki hayvanlar, Çin astrolojisindeki 12 burcu temsil eder. Eski çağlarda Çinliler, günün her iki saatini bir hayvanla ifade ediyorlardı. Bu gelenek, daha sonra yıllar için de uygulandı. Buna göre her hayvan, bir yılı temsil ediyor. Toplam 12 hayvanın yer aldığı bu sistemde her 12 yıl bir dönüşüme denk geliyor. Bu hayvanlar sırasıyla fare, boğa, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, horoz, köpek ve domuzdur.

"On İki Hayvan Tanrısı Dansı", Nanjian ilçesinin Hujie kasabasında doğmuştur. Kasaba, tarihi Chama Yolu'nda yer alan önemli bir bölge konumunda. Tarihi Chama Yolu, Çin'in güneyinde yer alan Yunnan, Sichuan ve Tibet arasında bulunan ticaret yolu olarak biliniyor. Yol'un işleklik kazanmasıyla birlikte, Hujie kasabası da giderek daha fazla refaha kavuşur. Tarihi 300 yıl öncesine kadar uzanan kasabada, çok sayıda tarihi yol ve konut bulunur. Tarımla uğraşan kasaba halkı, o gün bugündür sakin ve konforlu bir hayat sürer.

Kasabada yaşayan Yi'ler, öteden beri dişi kaplan tanrısına ibadet ederler ve belli zamanlarda dua törenleri düzenlerler. "On İki Hayvan Tanrısı Dansı" işte bu etkinliğin en önemli parçası. Dans, ibadet ve eğlenceyi bir araya getirir. Ancak, bu dans toplumun hızla gelişmesiyle birlikte 20. yüzyılın 40'lı yıllarında yavaş yavaş tarihe karışmıştır.

Nanjian ilçesine bağlı Tiaocai Dans Topluluğu, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan bu dansı korumak için harekete geçti. Topluluk, çok sayıda Yi köyünü ziyaret ederek dansla hakkında bilgi topladı. Bu çabalar sayesinde, dansın yakında yeniden halkla buluşması bekleniyor.

Nanjian ilçesine bağlı Hujie kasabasında on iki hayvan tanrısına ibadet edilen bir tapınak bulunur. Tapınakta on iki burç hayvanını tasvir eden bir duvar resmi asılıdır. Resmin tam ortasında siyah renkli büyük bir kaplan başı, onun altında altında ise düzenli olarak sıralanmış 12 hayvan figürü yer alır.

Tapınağın çevre köylerinde yaşayan Yi'ler, hastalanan büyükbaşın iyileşmesi için tapınağa gelerek dua ederler. Üstelik, her üç yılda bir kez dişi kaplan tanrısı için ortak bir ibadet töreni düzenlerler. Yi'lerin geleneksel takvimine göre, her yılın birinci ayını kaplan ayı, bu ayın birinci gününü ise kaplan günü olarak kabul ederler. Dolayısıyla dua töreni, yılın birinci ayının birinci gününde yapılır.

İbadet gününün akşam saatelerinde genç Yi kız ve erkekler bir araya gelerek dans etmek, şarkı söylemek gibi eğlenceler düzenler, böylece Dişi Kaplan Tanrısı liderliğindeki on iki hayvan tanrısının gökten dünyaya inişini kutlarlar.

Dans başlamadan önce, genç dansçılar "kara büyücü" kılığına girerek her biri fare, boğa ve tavşan gibi on bir hayvan maskesi takmıştır. Ellerinde ise keçi postudan yapılan davulları tutarlar. İki sıra halindeki dançıların başında kaplan maskesi takan bir kadın kara büyücü, onun arkasında ise kaplan kuyruğu diken bir erkek kara büyücü yer alır.

Kadın kara büyücü, bütün kara büyücülerin başıdır. Kadın kara büyücü elindeki müzik aletiyle kaplanın çığlıklarını taklit ederken, bu sesle birlikte dans da resmen başlar. Sonra öteki kara büyücüler, diğer on bir hayvanın sesleriyle hareketlerini taklit ederler. Bunlar, on iki hayvan tanrısının gökten dünyaya inişini simgeler. Dansın en ilginç kısmı, kaplanın diğer 11 hayvanı yakalamasıdır. Baş kadın kara büyücü, uzun bir çığlıkla bağırır ve yerden sıçrar, böylece kaplan tanrısının ciddiyetini gösterir. O sırada diğer 11 hayvan tanrısı ise çığlıklarla bağırarak sahne köşelerine kaçışır. Günlük yaşam kesitlerinden esinlenen bu dans, gerçek bir yaşam sahnesi canlandırır ve Yi tarihinin canlı kalıntıları olarak kabul edilir ve tarihi Chama Yolu'ndaki kültür incisi olarak bilinir.

Nanjian ilçesine bağlı Tiaocai Dans Topluluğu, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu dansı yeniden sahnede canlandırmak için büyük çaba harcadı. Böylece dansın yeniden halkla buluşması için artık uzun zaman beklemeyeceğiz.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor