Xinjiang’ın güneyindeki yeni bir köyü ziyaret: Dolanların kültürel mirasını yaşamak

2016-10-13 14:04:40 Lao Chi

Mekit ilçesi, Kaşgar'ın doğusunda, Kağılık ilçesinin güneyinde, Shache'nin batısında,Yarkent Nehri ve Bachu Bölgesi'nin kuzeye bakan tarafında ve Taklamakan Çölü'nün doğusunda yer alır. Mekit ilçesi,ünlü şarkıcı Dolan'ın memleketi. Dolan, burada müzik öğrendikten sonra kariyerinde ilerlemek için Çin'in iç kesimlerine giderek Dolan sahne ismini kullanmaya başladı.

Mekit ilçesine geldikten sonra, her şeyin Dolan'la alakası olduğunu fark ettik. Mesela Dolan kültürü, Dolan ilkokulu ve ortaokulu, Dolan dansı, Dolan balığı, Dolan koyunu, vb. Dolan koyunu en güzel koyun olarak kabul edilir. Fakat en çok dikkat çeken ise Dolan kültüründen gelen bir çeşit şarkı ve dans şekli olan Dolan Makamı.

Makam, Uygurlara has bir müzik formudur; bunun yanında Xinjiang'da 12 Makam, Turfan Makamı, Qumul Makamı ve Dolan Makamı olmak üzere dört ayrı müzik tarzı vardır. Dünya kültürel mirasları listesine alınan 12 Uygur Makamı'nın da  Dolan Makamı'ndan türediği söyleniyor. 12 Makam saraya, Dolan Makamı ise halka aittir. 

İlçede ünlü olan bir başka sanat türü de köylülerin çizdiği resimler. İlçeye bağlı Sanxiang bölgesinde birçok evin kapısında bu resimleri görebilirsiniz. Bazı yabancı kentlerde sıkça görülen duvar resimlerine benzeyen bu sanat türü, birçok toplum ve aile sorununu yansıtıyor.

Dolan'ın memleketi Mekit'te Dolan halkının kültürel mirasını yaşamanın yanı sıra, kırsal bölgelerde meydana gelen büyük değişikliklere ve Uygur vatandaşların hükümete duyduğu minnettarlığa da tanıklık ettik.


üst Galeri

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor