Çin, ekonomik küreselleşmeyi kararlılıkla ilerletecek

2017-03-24 16:31:12

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli, Bo'ao Asya Forumu Yıllık Konferansı'na katılan yerli ve yabancı işadamlarıyla görüştü.

Zhang Gaoli görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in ekonomik küreselleşme ile ticaret ve yatırım serbestliğini kararlılıkla ilerleteceğini kaydetti.

Her çeşit ticari korumacılığa karşı çıktıklarına dikkat çeken Zhang, endüstriyel devrim ve dijital ekonomide doğan tarihi fırsatlardan faydalanacaklarını, yapısal reformu ilerleteceklerini, böylece küresel ekonomik işbirliğini güçlendireceklerini kaydetti.

Zhang Gaoli, Asya kıtasında kalkınma dinamiği ve potansiyelinin büyük olduğuna işaret ederek, Asya'da bölgesel işbirliğinin etkin şekilde yoğunlaştırılacağını belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2015 yılında Bo'ao forumunda insanlığın ortak kader topluluğu kavramını ortaya koyduğuna işaret eden Zhang Gaoli, bunun Asya'da bölgesel işbirliğine ışık tuttuğunu söyledi. Zhang Gaoli, Çin-ASEAN, Çin-Japonya-Güney Kore-ASEAN, Doğu Asya Zirvesi gibi mevcut işbirliği mekanizmalarının iyi değerlendirilmesi çağrısında bulunarak, Bo'ao Asya Forumu'nun işlevlerinin etkin şekilde yerine getirilmesini ve Asya'da ekonomik bütünleşmenin ilerletilmesini istedi.

Zhang Gaoli, bu yıl Çin hükümetinin endüstriyel kapasite fazlasını azaltmayı sürdüreceğini, arza dayalı reformu derinleştireceklerini ve halkın giderek artan yaşam ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacaklarını söyledi.

“Çin'in dışa açılma politikası kararlılıkla sürecek” diyen Zhang, dış yatırım ortamını daha standart hale getirecekleri taahhüdünde bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor