Editörün notu: Son yıllarda, Çin ekonomisinin hızla büyümesiyle birlikte, Çin’in kalitesini temsil eden, sesini duyuran ve tavrını yansıtan seçkin işletme ve ürünler ortaya çıktı. Bu işletmeler, yüksek kaliteli ürünleri imal etme sorumluluğunu üstlenirken dünya genelinde tüketicilere Çinli işletmelerin imajını ve sorumlu tavrını gösteriyor. Bunun yanı sıra bu işletmeler, ürün kalitesinin yükselmesi, satış sonrası hizmetlerin iyileştirilmesi, kurumsal sorumluluk oluşturulması, küresel ekolojik ortamın gelişmesi, halkların yaşam koşullarının düzeltilmesine katkıda bulunuyor. Ayrıca Çin’in yeni nesil çok uluslu işletme imajını temsil eden bu şirketler,dünya işletmeleri ve ürünlerine de yeni gelişme yönü sağladı.

Ödül kazananlar

——Çin’de en iyi——

marka ödülü

EVERGRANDE

——Çin’de en iyi——

ürün ödülü

JMC

——Çin’de en iyi——

çok satılan ürün ödülü、yüksek kaliteli ürün ödülü

FXauto

——Çin’de en iyi——

hayırseverlik ödülü

SINOPEC

——Çin’de en iyi——

marka tanıtım ödülü

CHANGAN

——Çin’de en iyi——

yüksek kaliteli ürün ödülü

Haier

——Çin’de en iyi——

inovasyon geliştirme ödülü

China Construction Bank

——Çin’de en iyi——

hizmet ödülü

HAINAN AIRLINES

——Çin’de en iyi——

toplumsal sorumluluk ödülü

MENGNIU

——Çin’de en iyi——

yaratıcı ürün ödülü

BESTURN

关闭

Ödül kazananlarÇin’de en iyi marka ödülü

Kalite, işletmelerin marka oluşturma sürecinde dayanmaları gereken temeldir. Marka ise ürün kalitesini ve hizmet kalitesini temsil eder. Yurt içinde kaliteli üretime büyük önem verenEvergrande, yurtdışındada iyi bir imaj oluşturmak için çalışıyor.Adım adım güçlenen ve büyüyen grup, uluslararası bir marka yaratmış durumda. Evergrande Grubu’nun inşa ettiği evler, Çin’de yaşayan ünlü yabancı isimlerin de ilk tercihi. Emlak, finans, sağlık, turizm ve spor alanlarında faaliyet gösteren Evergrande Grubu, dünyanın en büyük 500 şirketi arasına da girdi. Evergrande, ülke genelinde 180’den fazla kentteki 500’ü aşkın emlak projesi ile dünyanın en büyük emlak şirketi hâline geldi, şirketin toplam değeri 1 trilyon yuana ulaştı. “Birinci sınıf marka oluşturma” hedefi doğrultusunda Evergrande, kaliteli ürünler piyasaya sunmayı sürdürüyor.

Marka

Kaliteli ürün imalatı için 6 binden fazla proje standardıbelirleyenEvergrande, yurtiçi ve yurtdışında 810’den fazla öncüişletmeyle sağlam ortaklıklar kurarak ürün kalitesi bakımından atılım niteliğinde gelişmeler sağladı. Üretim maliyetindeki etkili performansıyla Evergrande’ninürünleri,piyasada büyük rekabet gücü kazanarak, konut satışlarındamucizelere imza attı. Evergrande Grubu, 39,26 milyar yuanlık marka değeriyle üst üste 7 yıldır Çin emlak sektöründeki birinciliğini koruyor. “Markasına gözbebeği gibi bakan” Evergrande Grubu personeli, gerek ürün gerekse işletme kalitesibakımından altındeğerinde bir marka oluşturmak için elinden geleni yapıyor,gönül birliği içinde zirveye ulaşmak için çabalarını sürdürüyor.

关闭

Ödül kazananlarÇin’de en iyi ürün ödülü

Otomobil satışlarını yıllardır istikrarlı şekilde artıran şirket, bu sayede kârını da yüksek seviyede koruyor. Satış ağı tüm ülkeyi kapsayan şirket, ürettiği otomobilleri 80’den fazla ülkeye ihraç ediyor. “Çin’de otomobil ihraç üssü” unvanını da kazanan JMC’nin yurt dışındaki satış ağı hızla genişlerken, satış hacmi de aynı hızla büyüyor. Nitelikli pazarlama stratejileri, sağlıklı satış ağı, hızlı ve verimli hizmet sistemiyle şirket, uluslararası piyasadaki rekabet gücünü her geçen gün artırıyor. Tanınmış bir Çin markası olarak JMC, ticari araç sektöründe seçkin bir örnek oluşturuyor. JMC S330, Ford ve JMC ortak sermayesiyle üretilen Çinli bir binek araç markasıdır. SUV ve MPV modellerine odaklanan JMC S330, modern görünümü ve kalitesiyle birçok markayı geride bırakmış durumda. JMC otomobillerinin tasarımı, Ar-Ge süreci, parça alım ve üretimi tamamen Ford standartlarına göre gerçekleştiriliyor. JMC otomobilleri, Çinli tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap vermenin yanında, özellikle gençlerin büyük beğenisini kazanıyor.

Marka

1993 yılında kurulan JMC Otomotiv Ltd Şti, 20 yılı aşkın süredir yürüttüğü yoğun çalışmalarla Çin’de ticari araç sektöründeki önemli işletmelerden biri hâline geldi.

关闭

Ödül kazananlarÇin’de en çok satılan ürün ödülü、Çin’de en yüksek kaliteli ürün ödülü

Daima piyasanın nabzını tutarak, müşteri ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaya çalışan Dongfeng Liuzhou, piyasadaki gelişmelere ayak uyduran ve piyasa ihtiyaçlarına cevap veren yüksek kaliteli ürünler geliştiriyor.Şirket, Çin Tüketicileri Koruma Derneği tarafındanda güvenilirlik ve satış sonrası hizmet alanlarında da en iyi 10şirket arasına seçilmiş durumda. Ocak 2015’te Çin’de kendi gücüne dayanarak imalat yapan en iyi 100 işletme arasına da giren Dongfeng Liuzhou,üstün hizmet anlayışı doğrultusunda hızlı, verimli ve kaliteli satış sonrası hizmetiyle yurtiçi ve yurtdışındaki müşterilerinin beğenisini kazandı. Şirket, Çin piyasasındaki öncü konumunun yanı sıra, yurtdışında da önemli bir tanınırlığa sahip.

Marka

DongfengLiuzhou Otomotiv Ltd Şti, Dongfeng Otomotiv Şirketi’nin bir şubesi olarak Çin’de ISO9001 kalite yönetim sistemine ve 3C garanti belgesine sahip bir işletmedir. Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’ndeki Liuzhou kentinde yer alan şirket, 7 milyar yuanlık(yaklaşık 1 milyar dolar) toplam değeriyle esas olarak “Dongfeng Chenglong”, “Dongfeng Balong”, “Dongfeng Fengxing”, “Dongfeng Longka”olmak üzere dört marka altında, toplam 200’den fazla çeşit ağır, orta ve hafif ticari otomobiller ile çok amaçlı geniş araçlar (MPV) üretiyor.Şirket, bünyesindeki markalarıngücü ve ürünlerinin satış hacmi ile ülkedeki ticari ve binek araç sektöründe ilk sıralarda yer almaktadır.

关闭

Ödül kazananlarÇin’de en iyi hayırseverlik ödülü

SINOPEC, 1990’lı yıllardan bu yana “dünyaya açılma” kalkınma stratejisini uygulayarak ve uluslararası piyasayı genişleterek birçok sevindirici netice elde etti.SINOPEC, onlarca yıl boyunca Ortadoğu piyasasında ayakta durmanın yanı sıra, dünyadaki en büyük petrol ve doğal gaz havzalarına sahip Suudi Arabistan pazarına da başarıyla girdi. SINOPEC, ayrıcaaralarındaKanada, İran, KazakistanveYemen’inbulunduğuülkelerdeki petrol vedoğalgazprojelerine de katıldı.

Sinopec-Hayırseverlik

Yurt dışındaki projelerin uygulamalarında doğan ihtiyaçları karşılamak için SINOPEC, yerel personele eğitim vermek üzere iki teknik eğitim okulu açtı. Okullarda, personele bire bir eğitimler verildi. Yerli çalışanların örf ve âdetlerine gösterilen saygı nedeniyle şantiyelerde özel yemekhaneler ve konaklama noktaları kuruldu. Ayrıca, yine yerli personel için mescit ve ibadet odaları ayrıldı. Şirketin bu girişimleri yerel halktan takdir topladı. Bunun yanı sıra, SINOPEC, yerel halkın yaşam koşullarını düzeltmek için bağış etkinliklerine faal olarak katılırken, şirket personeli de gönüllüetkinlikler düzenledi. Ulaşım, haberleşme ve temiz su gibi konularda projeler hayata geçiren SINOPEC, yoksul ailelerin çocuklarına eğitim fırsatları da sağladı. Deprem bölgelerine yoğun ilgi göstererek, afet sonrası yeniden yapılandırma çalışmalarına da katılan SINOPEC,yerel halkla dostça ilişkilerini güçlendirdi. SINOPEC, “Daha iyi bir yaşam için çalış” misyonu doğrultusunda, sürdürülebilir kalkınma ilkesini ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirerek, “Halkın memnuniyeti için dünyanın birinci sınıf enerji ve kimya sanayisi şirketi” olmayı hedefliyor. SINOPEC, son 4 yıldır düzenlediği “SevgiDurağı, Sevgiyle Eve Dön” temalıetkinliğiyleBaharBayramısırasındaşehirlerdeçalışanveevlerinemotosikletleriyledönenköylüleredestekoluyor. Her yıl 5 bindenfazlagönüllü, yıldaortalama 400 bin göçmenişçinin eve dönüşyolunuısıtıyor. SINOPEC, ayrıca yıllardır belli bölgelere özel yoksullara yardım, Tibet ve Qinghai’ye yardım, sağlık ekspresi ve okullara bağış gibi etkinliklerde yürütüyor.

关闭

Ödül kazananlarÇin’de en iyi marka tanıtım ödülü

İtalya’da Torino, Japonya’da Yokoşima, İngiltere’de Birmingham ve ABD’deDetriotdâhil olmak üzere, farklı kentlerdeki faaliyetleriyleküresel Ar-Ge yapısını oluşturan Changan Otomotiv Ltd. Şti., dünya genelinde işbirliği ortakları arayarak Changan Ford, Changan Suzuki veChangan Mazda gibi ortak sermayeli işletmeler kurdu. Bu işletmelere Çin markalı ürünlersağlayan Changan, bu yolla yeni işbirliği modelleri yarattı. Hâlihazırda Changan, Güneydoğu Asya, Güney Amerika ve Güney Afrika’daki yeni kalkınan ülkelerde üretim üslerioluşturdu.

Marka

Dış basın kuruluşlarındaChangan otomobilleri hakkında şu değerlendirmelerde bulunuldu: “Otomobil fuarlarında görülen bu Çin markası araçlar, Avrupa tarzına sahip olmakla birlikte, sergiye katılan tüm Çinli otomobiller arasında en güzel olanı.”“Bu eğilime göre,gelecekte yollarımızda daha çokChanganaraçları göreceğiz.”154 yıllık geçmişe sahip Changan şirketi, son 33 yılda yurtdışında 12 üretim üssü kurdu. Yıllık 2 milyon 950 bin otomobil üreten ve satan Changan Ltd. Şti. 90 bin personele sahip. Çin’deki en büyük dört otomotiv grubundan biri olan Changan, yılda 1 milyondan fazla Çin imalatı binek araç üretimi ve satışıyla bir rekora imza atmış durumda.Bilim ve teknolojiye dayalı inovasyon ilkesi doğrultusunda Çin’deen büyük Ar-Ge gücünü oluşturan Changan, ülkede bu alandaki öncü konumunu sekiz yıldır korumakta.“Dünya çapında şöhret ve değer yaratma” anlayışıyla tüketicilere en tatmin edici ürün ve hizmetleri sağlayan Changan, üst üste 9 yıldır Çin markalı otomobillerin satışı bakımından ilk sıralarda yer alıyor. Gelecekte de müşterilerine yüksek kaliteli ürün ve hizmet sağlayarak personeline elverişli bir ortam ve gelişme fırsatları yaratmaya çalışan Changan, üstlendiği toplumsal sorumlulukları da artırarak “birinci sınıf bir otomotiv şirketi” olma” hedefine doğru ilerliyor.

关闭

Ödül kazananlarÇin’de en yüksek kaliteli ürün ödülü

Haier Grubu, ürettiğiarıtıcılı suısıtıcı,KFR-26GW model klima, C802 85U1 model çamaşır makinesi ve Leader buzdolabı gibi ürünleriyle toplam 62 bin 130 oy kazandı. Haier’in ürünleri, inovasyon geliştirme alanında 9 bin 346 oy, hayırseverlik alanında 9 bin 477 oy, toplumsal sorumluluk alanında 9 bin 423 oy, kaliteli hizmet alanında 15 bin 457 oy ve en çok satılan ürün alanında 18 bin 427 oy aldı. 1990’lı yıllarda Haier Grubu, uluslararası geliştirme stratejisini uygulamaya başladı. Dış piyasalara açılan Haier,marka değerini artırarak ürünlerini 100’den fazla ülke ve bölgeye sattı. ABD ve Avrupa’daki ev aletlerişirketleri zincirine dâhil olan Haier, bugüne kadar üst kaliteye sahip milyarlarca ev aleti sattı. 2011 yılında Haier Grubu, Japonya ve Güneydoğu Asya’da yaptığı birleşme ve satın alma faaliyetleriyle bu iki piyasayı bütünleştirdi. Günümüzde, küresel ev aletleri piyasası internetle gelişme sürecine girerken, Haier Grubu da internet üzerinden müşteri çekmeye başladı. Haier Grubu, Doğu Avrupa ve Fransa gibiüst düzey piyasalardaki iyi satış rakamlarınıkorurken, Pakistan, Hindistan ve İsrail gibi yeni piyasalardaki satışlarını da hızlandıryor. Haier markalı buzdolabı modellerinin yüzde 95’i Hindistan’da üretilirken, bu modeller benzer kullanıcı ihtiyaçlarına sahip Ortadoğu ve Afrika bölgelerine satılıyor.

Marka

1984 yılında kurulan Haier Grubu, buzdolabı üretiminden başlayarak, üretim yelpazesini ev aletleri, telekomünikasyon ürünleri, dijital ürünleri ve ev eşyaları gibi alanları kapsayacak şekilde genişletti. Hayatı kolaylaştırıcı çözümler sunarak dünyanın öncü şirketleri arasına giren Haier, büyük ev aletleri piyasasında da dünyada ilk sırada yer alıyor. İnternet çağına girilmesiyle birlikte Haier Grubu,internet geliştirme stratejisini uygulayarak yeni fırsatlar elde etti.İnternet tabanlı satış modelinde de Haier Grubu, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan yatırım ve girişimcilik platformları kurdu. Haier, internet çağında birinci sınıf bir marka hâline geliyor.

关闭

Ödül kazananlarinovasyon geliştirme ödülü

2016 yılındayurt dışında üç şube açan China Construction Bank, işlemlerini Avrustralya ve Kuzey Amerika bölgelerine genişletti. 60 yıllık işletme tecrübesine sahip banka, sermaye hacmi ve gelirleri bakımından dünyanın önde gelen bankaları arasında yer alıyor.

Marka

China Construction Bank, son yıllarda yurt dışındaki çalışmalarını hızlandırarak, hizmet çeşitliliğini artırmak için çabalıyor. Banka, kaliteli hizmetleri ile tüm dünyadan müşterilerin beğenisini kazanmış durumda.1954 yılında kurulan China Construction Bank, Çin’deki en büyük anonim şirket ve ticari bankalardandır. Merkezi başkent Beijing’de yer alan China Construction Bank, dünya borsalarına giren en değerli 5. banka konumundadır. “Müşteri odaklı, piyasaya dayalı” işletme ilkesi doğrultusunda China Construction Bank, ürün, kanal ve hizmetlerinde yeniliğe gitmenin yanı sıra, müşterilerine kaliteli finansal hizmet sunmayı sürdürüyor.

关闭

Ödül kazananlarÇin’de en iyi hizmet ödülü

20 yıldır hızla güçlenen büyük boyutlu uluslararası bir işletme olarak Hainan Airlines, ticaret tarihinde de bir rekor kırdı.Çin’in Hainan Adası’ndaki yerli bir marka olmaktançıkarak,uluslararası arenada güçlü bir şekilde yerini alan Hainan Airlines, günümüzde Çin’e gelen küresel ziyaretçilerin tercih ettiği bir seçenek hâline geldi.

Marka

1993 yılında kurulan Hainan Airlines, uçuşlarını 23 yıldır güvenli şekilde sürdürüyor. Çin’deki en hızlı gelişen ve en dinamik havayolu şirketi olan Hainan Airlines, yolculara kapsamlı ve kesintisiz hizmet sağlamayı amaçlıyor.2011 yılından itibaren Hainan Airlines,üst üste altı yıldırSKYTRAX tarafından verilen5 yıldızlı havayolu şirketi unvanına layık görülüyor. Almanya merkezli Yolcu Uçakları Kaza Verilerini Değerlendirme Merkezi’nin (JACDEC) yayımladığı dünyanın en güvenli havayolu şirketleri sıralamasına beşinci olarak giren Hainan Airlines, sıfır kaza oranıyla Çin’in en güvenli havayolu firmasıda oldu.

关闭

Ödül kazananlarÇin’de en iyi toplumsal sorumluluk ödülü

Son yıllarda, Danimarka, Fransa ve ABD’den süt ürünleri alanında faaliyet gösteren şirketlerle de işbirliği anlaşmalarına imza atan Mengniu Grubu, uluslararası süt ürünleri sektörüne entegre olmayı başarmış durumda. Mengniu’nun Telunsu, Chunzheng, Guanyiru ve Suansuanru ürünleri, yurt içi ve yurt dışındaki tüketicilerin büyük beğenisini kazandı. Hayır etkinliklerine de faal olarak katılan Mengniu Grubu, yoksul bölgelerdeki ilkokullara süt yardımı yaparken, afet bölgelerine de para bağışında bulunuyor. Mengniu, bu alana toplam 500 milyon yuan bütçe ayırdı.

Marka

Diğer yandan, “Kırsal bölgelerin en güzel öğretmeni” adlı geniş katılımlı etkinliği düzenleyen Mengniu Grubu, kırsal bölgelerdeki eğitim çalışmalarına destek sağlama taahhüdünde bulundu. “Mavi ve Yeşil” fonunu kuran Mengniu Grubu, tüketicileri çevre koruma çalışmalarına davet etmenin yanı sıra, internet kullanıcılarını da hava kirliliği sorununu ortadan kaldırmak için çaba harcamaya çağırıyor. Mengniu Grubu, dünya genelinden işletmeler içindeinisiyatif alma, toplumsal sorumluluklarınıaktif şekilde üstlenme, ülkelerin ve toplumların kalkınmasını destekleme konularında iyi bir örnek oluşturuyor.Çin’de süt, yoğurt ve süt ürünleri sektöründeki öncü işletmelerden olan Mengniu Grubu 1999 yılında kuruldu.2005 yılına gelindiğinde süt ürünleri satış hacmi bakımından Çin’deki ikinci büyük şirket konumuna yükselen Mengniu, pastorize süt ve dondurma üretiminde ise ülkede birinci konumda. Tüketici odaklı, yüksek kaliteli ürünile beslenme ve sağlık ilkelerine önem veren Mengniu Grubu, her geçen dakika daha çok insana mutluluk getiriyor. Ürün imalatından satışına kadar her aşamada kalite garantisi sağlayan Mengniu Grubu, Çin Gıda ve Yağ Grubu’nun yanı sıra, Avrupa’da Danone ve Arla Foods gibi işletmelerle işbirliği yaparak uluslararası standartları karşılayan ürünleri tüketicilere ulaştırıyor.

关闭

Ödül kazananlarÇin’de en iyi yaratıcı ürün ödülü

1953 yılında kurulan FAW, 60 yılı aşkın sürede önemli bir gelişme kaydetti. Yabancı markalar,Çin otomotiv piyasasına süratle girerken, FAW Çin otomotiv sanayisinin kurucusu ve sektörün devi olarak, yurtdışındangelen insan kaynağına da verdiği önemle yurtiçi ve yurtdışındaki rekabet gücünüartırdı.İnovasyon ilkesi doğrultusunda ve kendi gücüne dayanarak ürün kalitesini yükseltmeye çalışan FAW,çalışanlarına elverişli bir iş ortamı sağlamaya ve yurt dışı şubelerinin sayısını artırmaya büyük önem veriyor.

Marka

FAW Grubu bünyesindekiBesturn markası, yüksek başlangıç noktası,yüksek kalitesi ve yüksek performansıylaÇin piyasasındaki orta ve üst sınıfotomobilleriyle tanınıyor. “Sürekli ilerlemeyi” esas nokta olarak görüp, ürün kalitesi, performansı ve teknolojisine odaklanan Besturn, borsaya girdikten sonra piyasanın ve tüketicilerin güvenini de kazandı.Kendi gücüne dayanarak yaptığı üretimle Besturn, Çin otomotiv sektörünü yeni bir seviyeye taşıdı.Gelecek beş yıl içinde Besturn markasına ait 6-7 ürün serisi piyasaya sürülecek. “Satışta öncülük, markada öncülük, memnuniyette öncülük” stratejileri doğrultusunda azami değer yaratmaya çalışan Besturn, satış memnuniyeti endeksi araştırması (SSI) ve müşteri memnuniyeti endeksi (CSI) sıralamalarında da birinciliğe göz koymuş durumda.

Medya desteği