ABD'li ekonomist: Birinci faz ticaret anlaşması “olumlu bir sinyal”

2019-12-15 14:37:41 CRI

ABD'nin önde gelen ekonomistlerinden Stephen Roach, Çin ile ABD arasında birinci faz ticaret anlaşmasının metni üzerinde anlaşılmasının yeni tarife tehdidini ortadan kaldırdığını ve olumlu bir sinyal olduğunu kaydetti.

Yale Üniversitesi'ne bağlı “Jackson Institute of Global Affairs” araştırmacılarından Stephen Roach, Xinhua'ya verdiği röportajda, “Tarife tehdidinin bir dereceye kadar azalması iyi bir haber.” ifadesini kullandı.

Stephen Roach, Çin ve ABD'nin birinci faz ticaret anlaşmasının metni üzerinde anlaşmasıyla ilgili “Bu, iki ülkenin hem kendi ekonomileri hem de küresel ekonomi üzerindeki tarifelerden kaynaklı baskının azalması yönündeki arzusunu ortaya koydu.” değerlendirmesinde bulundu.

Temel yapısal farklılıkları ortadan kaldırmak için ortak çaba harcanması çağrısında bulunan ABD'li ekonomist, bunun karşılıklı güveni de artıracağını ifade etti.

Roach, iki ülkenin ortak bir zeminde buluşmaya odaklanması, farklılıkların üstünde durmak yerine, iki ekonominin birbirine bağlanmasını sağlaması gerektiğini dile getirdi.

Çin, ABD ile birinci faz ticaret anlaşmasının metni üzerinde anlaşıldığını duyurmuştu. İki ülkenin yasal gözden geçirme, tercüme ve tashih işlemlerini kapsayan süreci en kısa sürede tamamlama ve anlaşmanın imzalanması için ayrıntılı düzenlemeleri görüşme konularında mutabık kaldığı bildirilmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor