ABD'de tarım sektörü, birinci faz ticaret anlaşmasından memnun

2019-12-14 14:24:04 CRI

ABD'de tarım sektörünün Çin ile ABD arasındaki birinci faz ticaret anlaşmasının metni üzerinde anlaşılmasını memnuniyetle karşıladığı açıklandı.

Soya fasulyesi ve mısır başta olmak üzere yoğun tarım üretimiyle bilinen Iowa eyaletinin, iki ülke arasındaki ticari ihtilaflar nedeniyle zor günler geçirdiği basına yansımıştı.

Amerikan Soya Derneği Başkanı Tim Bardole, “İki ülkenin sonunda bir anlaşmaya vardığını görmekten çok mutluyum. Son yıllarda soya yetiştirmek bizim için tamamen zarara dönüşmüştü, bundan sonra kâr etmeye başlamayı umuyoruz. Anlaşmanın en kısa sürede uygulanmasını, tarım ürünlerinin iki ülke arasında normal şekilde gidip gelmesini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bardole, ayrıca dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin arasındaki ticari ilişkilerin tüm dünyanın çıkarlarını ilgilendirdiğini hatırlatarak, ilişkilerin bundan sonra doğru bir yönde gitmeye başlayacağını hissettiğini dile getirdi.

Iowa'da 4 bin hektarlık alanda soya fasulyesi yetiştiren Rick Kimberly, soya ticaretinin iki ülke arasındaki ticari anlaşmazlıklarda en çok bahsi geçen konulardan olduğuna işaret etti. Kimberly, “Birinci faz ticaret anlaşmasında uzlaşılması çok iyi bir haber. Bunun iki ülke için de çifte kazanç anlamına geldiğini düşünüyorum.” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor