J.P. Morgan: Çin ekonomisi 2020'nin ilk yarısında geri sıçrayacak

2019-12-09 19:35:31 CRI

J.P. Morgan'ın Çin Başekonomisti Zhu Haibin, Çin'in başlıca ekonomik barometrelerinin gelecek yılın ilk yarısında geri sıçrama yapabileceği tahmininde bulundu.

Çin'in bu yıl karşı karşıya geldiği aşağı yönlü baskının genel olarak döngüsel faktörlerden kaynaklandığını söyleyen Zhu, imalat ve altyapı yatırımlarının ekonomiyi gelecek yıl ileri taşıyacağını ifade ederek, Çin piyasasıyla ilgili kötümser tutumdan uzak durulması önerisinde bulundu.

Üretici fiyatları endeksinin canlanacağı ve buna paralel olarak imalat sektörünün daha çok yatırıma açık hale geleceği beklentisini dile getiren Zhu, bunun şirketlerin kâr artışını tetikleyebileceğini kaydetti.

Zhu'nun verdiği bilgiye göre, merkezi hükümetin yerel hükümetlere altyapı tesisleri inşası alanında özel fon açmasıyla sektörün çekeceği yatırımlarda büyüme beklentisinin yüzde 5'ten 6'ya tırmanacağı öngörülüyor.

Domuz fiyatlarındaki artışın, tüketici fiyatları endeksinde (TÜFE) yükselmeye yol açmasıyla tüketimin kısmen azalacağı bilgisini de veren Zhu, TÜFE'deki yükselişin yapısal olduğunu ve para politikasında değişikliği tetiklemeyeceğini söyledi.

Zhu, tüketimin istikrara kavuşturulması için gelecek yıl yapılacak ana politika girişimlerinin, orta ve düşük gelirli ailelere sübvansiyon sağlamak ve domuz üretimini yeniden başlatmak olması gerektiğini ileri sürdü.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor