Perinçek'ten ABD'nin Xinjiang'la ilgili yasa tasarısına tepki

2019-12-08 15:09:10 CRI

Vatan Partisi Başkanı Doğu Perinçek, ABD'nin Temsilciler Meclisi'nde onaylanan Xinjiang'la ilgili yasa tasarısını kınadı ve tasarıyı Çin'i kasten bölmeye çalışan bir girişim olarak nitelendirdi.


ABD'nin Temsilciler Meclisi'nde 3 Aralık'ta sözde “2019 Uygur İnsan Hakları Politikası Yasa Tasarısı” onaylandı.


Doğu Perinçek, yasa tasarısının Çin'in iç işlerine yönelik açık bir müdahale olmanın yanı sıra, Çin ulusunun bölünmez bir parçası olan Uygur vatandaşlara yönelik ciddi bir düşmanlık eylemi olduğuna vurgu yaptı.


Perinçek, “Çünkü bu doğrudan doğruya, Çin'de ayrılıkçı terörü kışkırtmaktadır ve Çin'in toprak bütünlüğüne karşı doğrudan doğruya bir saygısızlık mahiyetindedir. O bakımdan, biz Türkiye'nin Vatan Partisi olarak ve Türk milleti olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin bu kararını kesinlikle kınıyoruz, lanetliyoruz.” ifadelerini kullandı.


Çin ile Türkiye'nin terör tehditleriyle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Perinçek, ancak bunların arkasında hep ABD tarafından gizli şekilde desteklenen terör güçlerinin bulunduğunu söyledi. Perinçek, Türkiye ve Çin'in terörle mücadele alanındaki işbirliğini sürekli güçlendirmesi gerektiğini kaydederek, “Şunu söyleyebilirim: Çin, insan hakları açısından, çeşitli milliyetlerin özgürlükleri ve kendi kültürlerini geliştirmeleri açısından, dünyaya örnek olacak bir uygulama yürütmektedir.” diye konuştu.


Doğu Perinçek 1975 yılından bu yana Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ni birçok kez ziyaret etti. Perinçek, her ziyaretinde modernizasyon inşasının tam hız ilerletildiği yepyeni bir Xinjiang gördüğünü vurgulayarak, bölgede  insanların yaşam seviyesinin sürekli arttığını, eğitim seviyesinin büyük ölçüde yükseldiğini ve farklı etnik gruplara mensup halkların din ve inanç özgürlüğünden yararlandığını ifade etti.


Xinjiang ziyaretlerinde azınlık etnik gruplara mensup yönetim kadrolarıyla da sohbet etme fırsatını bulduğunu hatırlatan Perinçek, hükümette azınlık etnik gruplara mensup kadroların görevlendirilmesinin Xinjiang'ın istikrarını koruyan ve ekonomik gelişmesini hızlandıran önemli önlemlerden biri olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor