İran'dan ABD'ye yaptırım tepkisi

2019-11-24 14:07:36 CRI

İran Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi'ye yaptırım uygulama kararını kınadı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, önceki gün yaptığı açıklamada, Cehromi'ye İran'daki protestolar esnasında internet erişimi engeli getirilmesi nedeniyle yaptırım uygulayacaklarını söylemişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi, dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Mevcut ABD yönetiminin demokratik ilke ve değerlere, şeffaflığa ve internete özgürce erişim dâhil olmak üzere insan haklarına hiçbir değer vermediği herkesçe net olarak biliniyor.” ifadelerini kullandı.

İranlı sözcü, ABD yönetiminin Twitter gibi başlıca sosyal ağlar ile iletişim şirketlerine eleştirilerin susturulması hususunda baskı yaptığının bilindiğini savundu.

Diğer yandan, İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Washington'un Tahran'a yönelik azami baskı politikası çerçevesinde uyguladığı yaptırımları "ekonomik terörizm" olarak niteledi.

Cehromi, "İnternet erişimini savunmaya devam edeceğim ve ABD'nin İran'ın gelişmesini engellemesine izin vermeyeceğim." değerlendirmesinde bulundu.

İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi, ülkede meydana gelen protestoların ardından internet hizmetlerinin durdurulması kararı almıştı. İnternete erişimin cuma akşamından itibaren aşamalı olarak sağlandığı belirtildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor