Çin ve Rusya dışişleri bakanları görüştü

2019-11-23 15:14:04 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Japonya'nın Nagoya kentinde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı esnasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün bir araya geldi.

Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in BRICS Liderler Zirvesi'nde yaptıkları görüşmenin karşılıklı güven ve dostluğu derinleştirdiği gibi, ilişkilerin geleceğinin yönünü çizdiğini belirtti.

2019'un Çin ile Rusya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 70. yılı olduğuna işaret eden Wang Yi, iki ülkenin ortak çabalarıyla işbirliğinin hızla geliştiğini, yerel düzeydeki işbirliğinin seviyesinin de büyük ölçüde arttığını söyledi.

Wang Yi, 2020 yılında ilişkilerin içeriğinin zenginleştirilmesi için üst düzey ziyaretlerin en iyi şekilde planlanacağını, İkinci Dünya Savaşı'nın bitişinin 75. yıldönümünün kutlanacağını ve Çin-Rusya Bilimsel ve Teknolojik İnovasyon Yılı'nın düzenleneceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Wang, görüşmede tek taraflılığın ve belirsizliklerin arttığı uluslararası ortamda Çin ile Rusya'nın çok taraflılığı ve uluslararası istikrarı koruma hususunda hemfikir olduğunun altını çizdi. Çin ile Rusya'nın BRICS dâhil olmak üzere çok taraflı mekanizmalar çerçevesindeki koordinasyonu artırdığını belirten Wang, iki ülkenin çok taraflılığı ve çok taraflı ticaret sistemini güçlü bir şekilde koruduğunu, küresel barış ve istikrara büyük katkılar yaptığını dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise ülkesi ile Çin arasında çok samimi ilişkiler bulunduğuna dikkat çekerek, iki ülkenin hem ikili düzeyde hem de G20 ve BRICS gibi mekanizmaların çatısı altında verimli bir işbirliği gerçekleştirdiğini ifade etti.

Rusya'nın Çin'le üst düzeydeki yakın iletişimi sürdürmeye ve her alandaki işbirliğini güçlendirmeye devam edeceğini belirten Lavrov, uluslararası ilişkilerde eşitlik, adalet ve kazan-kazan ilkeleri temelinde Çin'le başlıca stratejik meseleler üzerindeki iletişim ve işbirliğini derinleştireceklerini kaydetti.

İki bakan, görüşmede ayrıca Kore Yarımadası'ndaki son durum dâhil olmak üzere uluslararası ve bölgesel sorunları da ele aldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor