Irak Cumhurbaşkanı Salih: Statüko artık sürdürülebilir değil

2019-11-01 10:41:08

Irak'ın cumhurbaşkanı, ülkeyi sarsan kitlesel hükümet karşıtı protestoları yatıştırmak için erken seçim yapılması gerektiğini kabul etti ve uygun bir isim bulunması halinde Başbakan'ın istifa edebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Barham Salih dün Al-Iraqiya televizyonunda yayınlanan açıklamasında “Statüko artık sürdürülebilir değil” dedi.

Ekim ayının başlarında başlayan ve ülke çapına yayılan gösteriler, Irak'ta son yılların en ciddi siyasi krizine neden oldu. Gösterilerin başlamasından bu yana 200'den fazla protestocu öldürüldü ve binlerce kişi yaralandı.

Göstericiler bu sistemin, geleneksel bir siyasi eliti zenginleştirirken sıradan insanları başarısızlığa mahkûm ettiğini savunuyor.

“Boşluk bırakmadan çekilirim”

Şii siyasi oluşumu Irak İslam Yüksek Konseyi'ne bağlı bir siyasetçi olan Adil Abdülmehdi, geçen yıl yapılan parlamento blokları arasındaki anlaşmada başbakanlık görevine atandı. Ancak onun hükümeti, kamu hizmetlerini iyileştirme, ekonomiyi geliştirme ve yolsuzlukla mücadele konusunda çok az ilerleme kaydetti.

Kilit destekçisi Şii din adamı Mukteda el Sadr'ın desteğini kaybeden Adil Abdülmehdi, Salı günü yaptığı açıklamada, “arkasında bir boşluk bırakmayacağından emin olması halinde” görevinden ayrılacağını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor