BM destekli anayasa görüşmeleri Cenevre'de başladı

2019-10-31 11:27:45

zSuriye hükümeti, muhalefet ve çeşitli sivil toplum örgütlerini temsil eden 150 delege yeni bir anayasa hazırlama çalışmaları için Cenevre'de buluştu.

BM, müzakerelerin "Suriye'nin sahipliğinde ve Suriye'nin liderliğinde" olacağını ve reform ve seçimlerin önünü açabileceğini açıkladı. Bu görüşmelerin nihayetinde barış müzakerelerine yol açabileceği de ileri sürülüyor.

“Taraflar burada yüz yüze, tarihi bir an”

Cenevre'deki toplantı, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen'in açılış konuşmasıyla başladı. Petersen, "Şam yönetimi ve muhalefet üyeleri burada yüz yüze oturuyor. Bu tarihi bir an." dedi. Petersen'in ardından Şam yönetiminin ve muhalefetin temsilcileri söz aldı.

Muhaliflerin eş başkanı Hadi El-Bahra, 150 kişi arasında birçok konuda farklılıklar olduğunu hatırlattı. Bahra, "Acı dolu 8 yıldan sonra farklılıklara değil, benzerliklere odaklanmak üzere kararlılık içinde buraya geldik." diye konuştu.

Komite'nin Şam yönetimini temsil eden eş başkanı Ahmed Kuzbari ise ilkeler üzerinde durdu. Kuzbari, "4 temel ilkemiz var. Ülkenin bağımsızlığı, birliği, toprak bütünlüğü ve egemenliği." ifadelerini kullandı.

Müzakere sürecinde kararlar, mümkün olduğunca oybirliğiyle alınacak. Aksi halde yüzde 75 çoğunluk aranacak ve böylece hiçbir blok kendi görüşlerini dikte edemeyecektir.

Guterres: Eşsiz bir fırsat

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres bu hafta başında yaptığı açıklamada, komitenin sunduğu "eşsiz fırsatı" memnuniyetle karşıladığını ve katılımcıların 2254 sayılı Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda tüm Suriyelilerin beklentisini karşılayan bir çözüme ulaşmak için birlikte çalışmalarını beklediğini söyledi.

2015 yılında kabul edilen 2254 sayılı karar, Suriye'de "güvenilir, kapsayıcı ve bir mezhebe bağlı olmayan yönetim" kuracak barış süreci için bir yol haritasını onaylamıştı.

BBC'nin konuyla ilgili haberine göre Suriye'de 8 yıldır süren iç savaş 370.000'den fazla can aldı ve 5,6 milyon mülteci yarattı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor